Wózek inwalidzki – nowy czy używany?
Rehabilitacja

Wózek inwalidzki – nowy czy używany?

Wózek inwalidzki stanowi podstawę codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością. Często stają one przed dylematem czy zainwestować w nowy sprzęt rehabilitacyjny, czy może jednak zdecydować się na kupno używanego wózka inwalidzkiego lub postawić na jego wypożyczenie. W dzisiejszym artykule rozstrzygamy, co będzie najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji.

Największym ograniczeniem w przypadku konieczności zakupu wózka inwalidzkiego jest oczywiście cena tego typu urządzeń. W zależności od modelu cena może bowiem sięgać do kilkunastu tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że gro osób zastanawia się nad tańszą opcją w postaci zakupu wózka używanego lub decydując się na jego wypożyczenie. Czy warto?

Wypożyczenie wózka inwalidzkiego


Najmniejszy dylemat w tej sytuacji będą miały osoby, które potrzebują wózka tylko na jakiś czas np. w przypadku rehabilitacji powypadkowej. W ich sytuacji nie ma konieczności kupna wózka inwalidzkiego, zdecydowanie wygodniej i ekonomiczniej będzie postawić na wypożyczenie. Co jednak jeśli z wózka korzystamy przez całe życie? W takiej sytuacji należy rozważyć kupno sprzętu nowego lub używanego. Poznajcie za i przeciw.

Wózek inwalidzki nowy a używany – za i przeciw


Wybierając między wózkiem nowym a używanym, należy wziąć pod uwagę stopień niepełnosprawności oraz indywidualne potrzeby chorego. Istotna jest również przestrzeń, w której wózek będzie najczęściej używany – czy ma służyć do przemieszczania się po domu, czy na zewnątrz. Weźmy także pod uwagę stopień aktywności osoby niepełnosprawnej. Jeśli zazwyczaj nie wychodzi na zbyt długie spacery, a większość czasu spędza w łóżku lub na kanapie, to do sporadycznego przemieszczania się z pewnością wystarczy jej jakikolwiek sprzęt.
Z kolei, jeśli chory dużo przemiesza się na wózku i robi to za równo w domu, jak i na zewnątrz, będzie potrzebował komfortowego wózka inwalidzkiego, który zadba o jego wygodę, ale również bezpieczeństwo. Tego typu sprzętu ciężko szukać na rynku wtórnych. Dodatkowo trzeba dodać, że z używanym wózkiem jest trochę, jak z używanymi butami. Fizjoterapeuci nie zalecają nosić butów po kimś, gdyż może to spowodować rozwój wady stóp. Podobnie jest z wózkiem inwalidzkim. Jego siedzisko dostosowało się bowiem do potrzeb wcześniejszego właściciela, nowemu wcale nie musi to służyć, a nawet przyczyni się do pogłębiania dysfunkcji.
Podsumowując, wypożyczenie wózka inwalidzkiego to rozwiązanie krótkoterminowe dla osób, które nie będą długo korzystać z tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego. Z kolei, decydując się na zakup wózka, musimy rozstrzygnąć czy wybieramy nowe czy używane urządzenie. Jako doświadczeni fachowcy Viteacare zakup nowego sprzętu polecamy osobom, które długo i często korzystają z wózka inwalidzkiego. Potrzebują one w pełni sprawnego, bezpiecznego, wygodnego i indywidualnie dobranego sprzętu, który w 100% spełni ich oczekiwania. A te potrzeby jest w stanie spełnić jedynie nowe urządzenie.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI