Wanna czy prysznic? Co powinno znaleźć się w łazience osoby starszej?
Rehabilitacja

Wanna czy prysznic? Co powinno znaleźć się w łazience osoby starszej?

Z biegiem lat zaczynamy tracić dawną sprawność ruchową. Ten stan potęgują nierzadko rozmaite choroby. By zadbać o swoją wygodę na co dzień, powinniśmy dostosować otoczenie do swoich potrzeb. Jednym z najważniejszych pomieszczeń jest łazienka – a w niej miejsce do kąpieli. Podczas aranżacji tego wnętrza zastanawiamy się, które wyjście będzie lepsze – wanna czy prysznic? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Prysznic – wygodny i higieniczny


Prysznic ma wielu gorących zwolenników. Cenią go sobie zwłaszcza Ci, którzy wolą szybką i higieniczną kąpiel. Dlaczego jest bardziej higieniczna? Ponieważ do mycia używamy bieżącej wody. Prysznic jest także koniecznością w łazienkach o małym metrażu. Jednak nie to jest jego główną zaletą w przypadku osób starszych lub tych, które są dotknięte niepełnosprawnością ruchową. Naczelnym atutem pozostaje fakt, że łatwiej z niego korzystać. Dobrze zaprojektowany prysznic, bez wysokiego progu, z zamontowanymi uchwytami i siedziskiem sprawi, że kąpiel stanie się mniej problematyczna. Warto wyłożyć podłogę w prysznicu matą antypoślizgową, by jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko upadku.

Wanna – możliwość fizjoterapii


Z wanną sprawy mają się różnie. Te wysokie są bardzo niekomfortowe i niebezpieczne dla osób z ograniczeniami ruchowymi, które chcą z niej same korzystać. To też większy wysiłek dla osoby pomagającej. Wnoszenie i wyjmowanie osoby starszej z wanny może być znacznym obciążeniem fizycznym. Jednakże czasem finanse nie pozwalają na remont łazienki i dostosowanie jej do potrzeb użytkowników. W takich wypadkach może pomóc nam asortyment firm medycznych – uchwyty, ławka na wannę, podpórki pod głowę, a także schodki powinny ułatwić codzienną kąpiel. Czasem obecność wanny jest niezbędna do wykonania ćwiczeń fizjoterapeutycznych.

Wanny nowej generacji


Trzeba także zaznaczyć, że obecnie projektowane są wanny, które gwarantują o wiele większą wygodę, a ich konstrukcja nie generuje kłopotów z wchodzeniem i wychodzeniem. Są wyposażone w specjalne drzwiczki. Warte uwagi są zwłaszcza te, które są otwierane do wewnątrz – dzięki temu unikniemy przypadkowego otwarcia.

 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI