Stenoza kanału kręgowego – czym jest i jak ją leczyć? Cz.1
Rehabilitacja

Stenoza kanału kręgowego – czym jest i jak ją leczyć? Cz.1

Stenoza kanału kręgowego to schorzenie objawiające się zbyt wąskim kanałem kręgowym. W wyniku tego zjawiska pojawia się ucisk struktur rdzenia kręgowego, co wywołuje ból, a także dodatkowe dolegliwości. Stenoza kanału kręgowego może pojawić się na całej długości kręgosłupa. Więcej na jej temat dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Stenoza kanału kręgowego, zwana jest również cieśnią kanału rdzeniowego i dotyczy przeważnie osób po 50. roku życia. Dotyka w równym stopniu obie płcie. Dochodzi do niej wówczas, kiedy przestrzeń między kanałem kręgowym a znajdującym się w nim rdzeniem kręgowym zaczyna się zmniejszać i dochodzi do ucisku.  U zdrowych osób występuje pewien wolny odstęp między rdzeniem a kanałem kręgowym, który stanowi zabezpieczenie przed uciskiem. Problem zaczyna się, kiedy tej przestrzeni zaczyna brakować. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby, nie warto ich bagatelizować. Stosowanie doraźnego sprzętu rehabilitacyjnego takiego jak gorsety ortopedyczne może chwilowo pomóc, ale ważne jest, by zastosować kompleksowe leczenie tej przypadłości.

Jakie są przyczyny stenozy kanału kręgowego?


Przyczyn stenozy kanału kręgowego może być wiele. Jest to schorzenie, z którym można się zarówno urodzić, jak i nabyć je w toku życia. W przypadku cieśni kanału rdzeniowego wrodzonej pierwsze objawy pojawiają się w okolicach 30 roku życia pacjenta.
Jednak większość osób zmagających się z tym schorzeniem cierpi na nabytą stenozę kanału kręgowego, której przyczyny mogą być różnorodne.
Do najczęstszych należą zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa powstałe w wyniku chorób stawów, wszelkie przebyte urazy kręgosłupa, nowotwory w obrębie kręgosłupa, powikłanie w chorobie Pageta, dyskopatia, przerosty więzadeł kręgosłupa, zesztywniejące zapalenie stawów, akromegalia oraz jako wynik powikłania pooperacyjnego.

Objawy cieśni kanału rdzeniowego


Stenoza kanału kręgowego występuje najczęściej w odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa. Może zdarzyć się w części piersiowej, ale dzieje się to zdecydowanie rzadziej. Pierwszy zauważalnym objawem jest ból w miejscu ucisku.
Jeśli problem występuje w dolnej części pleców, wówczas dolegliwości bólowe mogą promieniować do jednej lub obu nóg, podobnie jak w przypadku rwy kulszowej. U pacjentów często pojawiają się także zaburzenia czucia w kończynach dolnych lub mrowienie. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas chodzenia, a ustępują lub łagodnieją, gdy odpoczywamy.
Jeśli natomiast problem dotyczy okolic szyi, wówczas pojawia się ból w okolicach karku i górnej części pleców. Tej formie stenozy mogą towarzyszyć zawroty i bóle głowy. Do tego może wystąpić rwa barkowa, niedowład kończyn górnych oraz problemy z czuciem.
Z kolei, kiedy choroba dotknie odcinek piersiowy kręgosłupa, u pacjenta pojawia się ból w środkowej części pleców, który często promieniuje do żeber. Może się zdarzyć, że będzie on również promieniował do kończyn dolnych.
To jeszcze nie wszystko na temat stenozy kanału kręgowego. W kolejnym artykule przedstawimy sposoby diagnostyki i leczenia tej przypadłości.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI