Rotor rehabilitacyjny – czym jest i do czego służy?
Rehabilitacja

Rotor rehabilitacyjny – czym jest i do czego służy?

Rotor to rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego, który służy do rehabilitacji rąk i nóg. Z wyglądu przypomina rowerek stacjonarny. Stanowi doskonałe urządzenie do domowych ćwiczeń. Pomoże pacjentom po udarze, z niedowładem kończyn oraz z różnorodnymi ograniczeniami ruchowymi. Jakie są jego zalety? O tym w dzisiejszym artykule.

Rotor, zwany również rowerem rehabilitacyjnym to wyjątkowo proste, ale skuteczne urządzenie, które charakteryzuje się szeroką funkcjonalnością. Z jego pomocą można łatwo ćwiczyć zarówno ręce, jak i nogi w zaciszu własnego domu.
Urządzenie to wyposażone jest w mechanizm oporowy oraz hamujący, posiada również pedały na stopy. Dzięki temu, że możemy dowolnie zmniejszać i zwiększać opór w rotorze, stanowi on doskonały element rehabilitacji zarówno na początkowym etapie, kiedy kończyny zazwyczaj są słabsze, jak i później, gdy organizm nabierze większej siły.
Dużą zaletą tego urządzenia, jest jego łatwa, intuicyjna obsługa. Nawet osoby, które mają z nim styczność po raz pierwszy, od razu wiedzą jak z niego korzystać. Ponadto ten sprzęt rehabilitacyjny zmieści się nawet w najmniejszym mieszkaniu. Jego niewielkie gabaryty pozwalają umieścić go w dowolnym miejscu. Dodatkową zaletą jest antypoślizgowy stelaż, który utrzymuje urządzenie na swoim miejscu podczas ćwiczeń, gwarantując 100% bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Rotor rehabilitacyjny – kiedy stosować?


Korzystanie z rotora sprawdzi się w wielu rodzajach rehabilitacji. Stanowi doskonały sposób na wspomaganie regeneracji stawu skokowego lub kolana po urazie czy zabiegu chirurgicznym. Jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną zwiększyć ruchomość w stawach lub, które mają problem ze zbyt słabym krążeniem krwi.
Rotor stanowi spokojną formę treningu cardio, pomoże zatem zadbać o kondycję, wydolność oddechową oraz stan układu krążenia i sprawdzi się u osób, które potrzebują stopniowo przyzwyczaić się do aktywności fizycznej. Ponadto poleca się go w rehabilitacji poudarowej, a także w przypadku występowania zaniku mięśni. Regularne ćwiczenia na rotorze mogą również przeciwdziałać zakrzepom żylnym i tętniczym.
Rotor sprawdzi się także w rehabilitacji osób otyłych, których zbyt duża waga uniemożliwia im tradycyjną aktywność fizyczną. Ćwiczenia na rotorze będą dla nich zdecydowanie bezpieczniejsze, nie obciążają bowiem stawów ani kręgosłupa.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI