Rodzaje materaców przeciwodleżynowych
Rehabilitacja

Rodzaje materaców przeciwodleżynowych

Na rynku sprzętu medycznego znajdziemy wiele rodzajów, a także modeli materaców przeciwodleżynowych. Różnią się one między sobą budową, składem materiałowym i technologią wykonania. Jednak wszystkie mają ten sam cel – zmniejszyć cierpienie i dyskomfort chorego. Dziś omówimy rodzaje materiałów przeciwodleżynowych. Zapraszamy do artykułu.

Czym są materace przeciwodleżynowe?


Materace przeciwodleżynowe to specjalistyczny wyrób medyczny, który pozwala przeciwdziałać powstawaniu na ciele chorego bolących ran – odleżyn. Osoby, cierpiące z powodu chorób i niepełnosprawności, które wymuszają na nich postawę leżącą, są szczególnie narażone na miejscową martwicę tkanek. Profesjonalne materace mają powstrzymywać ich rozwój.

Jakie korzyści płyną z użytkowania materaców przeciwodleżynowych?


Zakup materaca przeciwodleżynowego to inwestycja w zdrowie chorego, jak i ułatwienie opieki osobom, które zajmują się takim człowiekiem. Takie materace pomagają wyeliminować stały ucisk na rzecz ucisku zmiennego. Dzięki materacom zmiennociśnieniowym możliwa jest odpowiednia termoregulacja ciała. A to właśnie wilgotne ciało jest bardziej narażone na powstawanie odleżyn. Używanie materaca pozwala zmniejszyć odczuwany ból oraz poprawić krążenie krwi.

Materac bąbelkowy 
Materace bąbelkowe wyróżniają się możliwością regulacji ciśnienia w obrębie materaca. Dzięki temu można w łatwy sposób dostosować przedmiot do wagi użytkownika. W ten sposób umożliwimy także odpowiednią cyrkulację powietrza, która pomoże osiągnąć zmienny ucisk. Znakiem rozpoznawczym jest jego budowa. Swoim wyglądem przypomina siatkę kulek.

Materac rurowy 
Kolejnym rodzajem są materace rurowe. Cechują je podłużne przestrzenie wypełnione powietrzem. Taka budowa pozwala na odprowadzanie wilgoci oraz gwarantuje zmianę nacisku i prawidłową wentylację. Materac pozwala na optymalne i równomierne rozłożenie ciężaru użytkownika.

Materace piankowe


To jedne z najbardziej ekonomicznych alternatyw. Wykonane z pianki materace pozwalają na lepsze rozmieszczenie ciężaru pacjenta i ograniczenie w ten sposób jednostajnego nacisku na poszczególne partie ciała.
 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI