Przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Rehabilitacja

Przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych

W 2002 roku w znowelizowanych ustawach dotyczących prawa budowlanego oraz warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zamieszczono obligatoryjne wytyczne do przystosowania domów wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W jaki sposób zgodnie z prawem ograniczać bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych?

Czym są bariery architektoniczne?


Osoby pełnosprawne często nie zdają sobie sprawy, ile barier społecznych, instytucjonalnych oraz architektonicznych napotykają na swojej drodze osoby niepełnosprawne. Od naszej empatii i umiejętności słuchania zależy, czy życie tych osób będzie na lepszym, nieurągającym godności poziomie. Do barier architektonicznych, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu lub przystosowywaniu budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych, należą:

  • Schody;

 

  • progi;

 

  • różnice poziomów na kondygnacjach;

 

  • zbyt wysoko ustawione szafki, blaty etc;

 

  • zbyt wysoko zamontowane klamki drzwi/okien;

 

  • nieprzystosowana łazienka, kuchnia i inne pomieszczenia;

 

  • zbyt wąskie drzwi.Nie tylko wnętrze budynku!


Myśląc o przystosowywaniu budynku, nie możemy realizować działań wyłącznie w jego wnętrzu. Równie istotne jest bowiem dostosowanie działki. Wejście na posesję, szerokość furtki, schody i progi, rampy, pochylnie, barierki – wszystko należy tak zaaranżować, by osoba niepełnosprawna miała taki sam komfort wejścia do budynku, jak osoba pełnosprawna.

Łazienka – przestrzeń i wygodaŁazienka powinna być tak zaaranżowana, by osoba przebywająca w niej mogła samodzielnie i komfortowo zrealizować wszystkie czynności pielęgnacyjne. W łazience, jak i w całym domu, niezwykle istotne jest, by gniazdka i włączniki światła były zamontowane niżej. To samo dotyczy klamek okiennych, luster oraz zamków. W wielu łazienkach zamiast pryszniców są wanny. Czy je równie łatwo można dostosować do potrzeb niepełnosprawnych? Tak! Wystarczy przejrzeć ofertę sprzętu sanitarnego dostępną w profesjonalnych sklepach ze sprzętem medycznym i wybrać ławeczkę na wannę z regulacją. Do prysznica natomiast warto włożyć stołeczek prysznicowy. Niezwykle istotne jest także dostosowanie ceramiki łazienkowej. Nisko zawieszone łazienki oraz miski WC, odpowiednio wydłużone baterie umywalkowe – wszystko to należy do niezbędnych elementów łazienki bez barier.

Kuchnia – samodzielność podstawą wiary w siebie


Przystosowanie domu jest dlatego tak bardzo istotne, by osoba niepełnosprawna, w miarę możliwości mogła sama poradzić sobie z wszystkimi czynnościami domowymi. Niezwykle ważna w tym kontekście jest możliwość przygotowywania sobie posiłków. Nisko zawieszone blaty (koniecznie z pustą przestrzenią pod nimi na wózek inwalidzki!) oraz dostosowana wysokość umieszczenia sprzętu i armatury z pewnością poprawi komfort korzystania z kuchni. Warto także zamontować w kuchni (także łazience) poręcze oraz uchwyty, dzięki którym poziom bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej znacznie wzrośnie.
 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI