Przeciwdziałanie odleżynom – mówimy jak!
Rehabilitacja

Przeciwdziałanie odleżynom – mówimy jak!

Opieka nad pacjentem długotrwale leżącym wymaga szczególnej uważności. Największym bowiem zagrożeniem w takiej sytuacji jest wystąpienie odleżyn, czyli bolesnych uszkodzeń skóry, a nawet tkanek głębszych i kości. By im zapobiegać, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, a także przestrzegać prawidłowej pielęgnacji ciała pacjenta leżącego. Oto najważniejsze wskazówki dla opiekunów.

Czym są odleżyny?


Odleżyny powstają w wyniku nieustannego nacisku materaca, pościeli czy poduszki na ciało. Pojawiają się tam, gdzie następuje nieprzerwany styk ciała z materiałem. Najczęściej występują wzdłuż kręgosłupa, na potylicy, na kości guzicznej i krzyżowej, a także na łopatkach, łokciach, kolanach, biodrach, czy piętach.

Jak powstają odleżyny?


Przyczyną powstawania odleżyn jest coraz słabsze krążenie pacjenta leżącego i słabszy dopływ krwi do uciskanych miejsc. Powoduje to dolegliwości bólowe, może pojawić się obrzęk. Z czasem, jeśli nie zaczniemy przeciwdziałać na wczesnym etapie, zaczną pojawiać się zasinienia i łuszczenia. Na dalszych etapach zacznie tworzyć się otwarta rana – obumierające tkanki oddzielają się od zdrowych i tworzy się ubytek owrzodzeniowy czyli nadżerka. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, proces obejmie również mięśnie, ścięgna, a na końcu kości. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które może stać się nawet przyczyną śmierci pacjenta, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja.

Odleżyny – jak przeciwdziałać?


Opiekując się osobą przewlekle leżącą, przede wszystkim powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria. Należą do nich poduszki i materace przeciwodleżynowe. To profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny, który chroni przed powstawaniem odleżyn, zapewnia skórze odpowiednią wentylację i stymuluje krążenie krwi w organizmie. Materace przeciwodleżynowe pompują powietrze w komory zamiennie i to powoduje, że nie przylegają ciągle do ciała leżącego, a pozwalają zachować przestrzeń między skórą a materiałem. Takie działanie zapobiega powstania odleżyn lub ich pogłębiania, wspomaga również gojenie się ran i otarć.
Jednak same akcesoria przeciwodleżynowe nie wystarczą. Konieczna jest również prawidłowa pielęgnacja. Oto jej podstawowe zasady:

  • Należy 2-3 razy dziennie sprawdzać dokładnie miejsca na ciele chorego, które są narażone na występowanie odleżyn

 

  • Trzeba zmieniać pozycję pacjenta leżącego 1-2 razy na godzinę

 

  • Warto sięgnąć po środki zabezpieczające przed uciskiem np. wałki pod nogi, gumowe kółka chroniące przed bezpośrednim kontaktem ciała z pościelą itp.

 

  • Pamiętaj, by często zmieniać bieliznę pacjenta, pościel, odpowiednio naciągać prześcieradło i sprawdzać czy na materacu nie znajdują się okruszki czy inne zabrudzenia,

 

  • Jeśli jest gorąco, zadbaj, by skóra chorego była lekko zwilżana i szybko i dokładnie osuszana

 

  • Dostarczaj choremu w diecie sporo białka, witaminy C i cynku

 

  • Dobrze jest wykonywać z pacjentem ćwiczenia bierne polegające na zginaniu i prostowaniu kończyn, to pobudzi krążenie krwi w ciele.

 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI