Opieka nad osobą na wózku inwalidzkim – podstawowe zasady
Rehabilitacja

Opieka nad osobą na wózku inwalidzkim – podstawowe zasady

Opiekowanie się osobą niepełnosprawną stanowi spore wyzwanie i bywa dla opiekuna dużym obciążeniem. Dlatego tak ważne jest, by obok zaopatrzenia się w sprzęt rehabilitacyjny najwyższej jakości, który z pewnością ułatwi pomoc, pamiętać o podstawowych zasadach wspierania. Oto one.

Opieka nad osobą niepełnosprawną nie ogranicza się jedynie do technicznych umiejętności prawidłowego mycia, podnoszenia, ubierania czy karmienia. W tych czynnościach z pewnością pomocny będzie profesjonalny sprzęt medyczny w postaci pionizatorów i parapodiów. Jednak pomaganie osobie niepełnosprawnej ma również ważny aspekt psychologiczny, bez świadomości którego nasza pomoc może okazać się szkodliwa dla obu stron. Czasem bowiem, chcąc dobrze, możemy swoimi działaniami osiągnąć zupełnie odwrotny skutek. Dlatego zanim rozpoczniesz opiekę nad osobą na wózku inwalidzkim, dowiedz się jak robić to prawidłowo.

Im mniej pomocy, tym lepiej


Od samego początku powinniśmy w sobie wyrobić nawyk, że pomagamy tylko tyle, ile jest to absolutnie konieczne. Jeśli więc niepełnosprawny może pewne czynności wykonać samodzielnie, powinien to robić. Nie należy go wyręczać. Poza tym będzie to miało pozytywny pływ na rehabilitację, która przecież polega na stopniowym przezwyciężaniu swoich ograniczeń. Jeśli od początku będziemy robić wszystko za chorego, on sam szybko się zniechęci i straci swoją wolę walki o poprawę jakości życia.

Szacunek to podstawa


W opiece nad osobą niepełnosprawną trzeba pamiętać, by informować chorego o czynnościach, które mamy zamiar wykonać, zawsze pytać go o zgodę i czekać aż jej udzieli. Podmiotowe traktowanie pacjenta to podstawa dobrej opieki. Pamiętaj również, by wymagać od osoby niepełnosprawnej zaangażowania w wykonywane czynności np. podczas przenoszenia, pomocy przy wstawaniu czy siadaniu. To ważne, by wzmacniać w chorym jego sprawczość nawet w najprostszych czynnościach.

Nie działaj, kiedy nie wiesz jak


Pomagając osobie niepełnosprawnej, trzeba znać pewne techniki stosowane podczas opieki. Trzeba wiedzieć jak podnosić chorego, przenosić go np. z łóżka na wózek inwalidzki. Trzeba również zaznajomić się z obsługą dostępnego sprzętu rehabilitacyjnego, by nie zrobić pacjentowi krzywdy podczas użytkowania. Jeśli natomiast nie wiesz, jak coś zrobić, to lepiej się tego nie podejmuj. Może to bowiem przynieść niepełnosprawnemu więcej szkody niż pożytku. Działaj tylko wtedy, kiedy wiesz, jak coś wykonać.

Nie zapominaj o sobie


Jako opiekun osoby niepełnosprawnej będziesz przeżywać dużo trudnych emocji, zwłaszcza jeśli opiekujesz się bliską Ci osobą. Pozwól sobie na to. Masz prawo do swojej złości, frustracji i bezsilności. To z pewnością nie jest prosta sytuacja ani dla Ciebie, ani dla niepełnosprawnego. Jeśli masz możliwość, to zapewnij sobie odpowiednie wsparcie w rodzinie, przyjaciołach, a jeśli potrzeba to profesjonalne. Ważne też, by nie być jedynym opiekunem chorego. Dobrze jest podzielić opiekę między kilku członków rodziny. Wówczas każde z Was będzie miało czas na zregenerowanie sił.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI