Jak powinien wyglądać wygodny dom dla seniora?
Rehabilitacja

Jak powinien wyglądać wygodny dom dla seniora?

Seniorzy jako grupa bardzo się między sobą różnią. Nawet nie chodzi tutaj o osobowość, smak czy światopogląd, ale o sprawność fizyczną. Niektóre starsze osoby bez problemów jeżdżą rowerem i uprawiają sport. Innym zdrowie nie pozwala na takie aktywności. Ograniczenia ruchowe zmuszają ich do korzystania z podpórek, balkoników rehabilitacyjnych, a nawet wózków inwalidzkich. W takich przypadkach należy przygotować przestrzeń mieszkalną do potrzeb osoby starszej. Dziś przypominamy o kilku ważnych kwestiach.

Najlepszy parter


Trudności z chodzeniem, a także szybka męczliwość są częstą parą, która trapi osoby starsze. Wchodzenie po schodach (czasami kilka razy w ciągu dnia) może okazać się dla nich uciążliwe. Dlatego najlepiej, gdy mieszkają one w budynkach parterowych. Wszystkie pokoje, kuchnia, łazienka będą na jednym poziomie, a problem wędrówki z góry na dół nie będzie już uciemiężeniem.
Jeśli nie mamy możliwości zmienić domu, a ten, który posiadamy, ma kilka pięter, najlepiej zainstalować windę przy schodach. Starsza osoba zostanie przez nią przeniesiona na piętro bez potrzeby pokonywania wysokości samodzielnie.

Unikanie utrudnień architektonicznych


Kolejną złotą zasadą jest unikanie utrudnień przestrzennych. Należy wyeliminować wszystkie wysokie progi. Osoby mające problem z poruszaniem się, a także z motoryką mogą łatwo zaczepić o nie nogą i nieszczęście gotowe.
Zbyt wąskie drzwi to kolejny problem. Szczególnie dla osób poruszających się dzięki wózkom inwalidzkim. By szerokość futryny była adekwatna i umożliwiała swobodny przejazd, powinna mieć przynajmniej 90 cm.
Kłopotliwym pomieszczeniem okazuje się łazienka. Wszelkie wysokie brodziki czy wanny stanowią przeszkodę, która uniemożliwia bezpieczne wykonywanie zabiegów higienicznych. Brodzik powinien być bardzo niski. Można też z niego całkowicie zrezygnować. Ponadto należy położyć wewnątrz maty antypoślizgowe a przy strategicznych miejscach – prysznic czy misa WC zamontować uchwyty.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI