Jak opiekować się osobą z odleżynami?
Rehabilitacja

Jak opiekować się osobą z odleżynami?

Osoby, które przez długi okres leżą w łóżku nierzadko cierpią nie tylko z powodu swojej choroby, ale także pojawiających się po czasie na ich skórze odleżyn. Aby nie dopuścić, by obłożnie chorzy dodatkowo męczyli się – powinniśmy poznać kilka sposobów, jak uśmierzyć ból związany z odleżynami.

Zadbaj o odpowiedni materac i częste zmiany pozycji


Na początku warto napisać, czym są w ogóle zmiany na skórze zwane odleżynami. Odleżyny to martwa, niedokrwiona tkanka skórna. Pierwszym sygnałem do jej wystąpienia jest delikatne zaczerwienienie skóry. Następne etapy obumierania tkanki sprawiają, że skóra staje się żółtawa, przechodzi w brąz, aż wreszcie robi się czarna. Takie stany skórne są niezwykle bolesne, mają tendencje do owrzodzeń oraz zakażeń. Miejscami najbardziej narażonymi na owrzodzenia są potylica, kości policzkowe, łopatki, łokcie, kość ogonowa i pośladki, kości biodrowe, kolana, łydki oraz pięty.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie łóżko dla chorego. Wysokiej jakości materac przeciwodleżynowy skutecznie zadziała w walce z powstawaniem kolejnych ran. Takie produkty zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru ciała pacjenta, prawidłową wentylację oraz komfort temperaturowy. Materace przeciwodleżynowe poprawiają ukrwienie całego ciała, dlatego powinny być stosowane zarówno w profilaktyce, jak i do wspomagania leczenia odleżyn.

Odpowiednia higiena kluczem do zdrowej skóry


Niezwykle istotna w opiece nad chorym jest jego właściwa higiena. Skóra dotknięta przez odleżyny jest niezwykle wrażliwa, wymaga więc odpowiednich produktów do mycia. Lekarze najczęściej zalecają używanie delikatnych mydeł o pH 5,5. W pielęgnacji skóry ważne jest jej dokładne osuszanie (bez gwałtownego szorowania ręcznikiem) oraz zwrócenie szczególnej uwagi na miejsca newralgiczne, takie jak fałdki skórne. Umyta i osuszona skóra powinna zostać odpowiednio natłuszczona. Zaleca się także, by miejsca szczególnie wrażliwe zostały dodatkowo nasmarowane maścią (najczęściej stosuje się preparaty na bazie nagietka lub maści lanolinowe).

Pamiętaj o właściwej diecie


Kupno materaca przeciwodleżynowego, a także właściwa higiena stanowią oczywiste aspekty opieki nad chorym. Wielu opiekunów zapomina jednak, że dieta jest równie istotnym aspektem profilaktyki i leczenia odleżyn. Co powinny jeść takie osoby? Dieta przeciwdziałająca powstawaniu odleżyn zawiera dużą ilość pełnowartościowego białka. Ten składnik znajdziemy m.in. w mleku, białych serach, jogurtach naturalnych, maślankach, chudym mięsie oraz rybach (przede wszystkim w mięsie dorsza, pstrąga i morszczuka). Prócz białka osobie cierpiącej z powodu odleżyn powinniśmy dostarczać witaminy A, E oraz C, które chronią skórę przed rozwinięciem stanów zapalnych. Źródłem tych witamin są liczne warzywa i owoce, m.in. marchew, pietruszka, truskawki, morele.
Leczenie odleżyn musi odbywać się w ścisłej konsultacji z lekarzem. To specjalista prawidłowo skontroluje nasze dotychczasowe sposoby radzenia sobie z uporczywymi ranami, zaproponuje właściwy jadłospis, a przede wszystkim dobierze leki, bez których wychodzenie z tego stanu skórnego jest niemożliwe.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI