Czym kierować się przy wyborze wózków inwalidzkich?
Rehabilitacja

Czym kierować się przy wyborze wózków inwalidzkich?

Zakup wózka inwalidzkiego powinien być naprawdę przemyślany. W końcu to urządzenie będzie nam (lub naszym podopiecznym) służyło przez wiele lat. Wózek inwalidzki powinien być więc jak garnitur szyty na miarę – dopasowany do indywidualnej budowy jego użytkownika, jego schorzeń i potrzeb. Na co zwracać uwagę, by zakup był w 100% udany?

Klasyfikacja wózków inwalidzkich


Polski rynek wózków inwalidzkich jest bardzo duży. Producenci, dystrybutorzy, serwisy, sklepy internetowe i stacjonarne oferujące sprzęt nowy i używany – można się w tym chaosie łatwo pogubić.
Pierwszą kwestią, jaką powinniśmy przemyśleć, są nasze potrzeby, czyli to, gdzie będziemy korzystać z wózka, a także, w czym wózki mają nam pomóc. Jeśli wózek inwalidzki ma służyć do pokonywania długich tras najlepiej wybrać wózki terenowe. Wśród nich znajdziemy zarówno modele o napędzie ręcznym (dla osób o w pełni sprawnych rękach), jak i wózki elektryczne. Osoby, które nie chcą lub nie mogą pokonywać na wózku dużych odległości, powinny wybrać wózki pokojowe (z opcją wykorzystania w terenie). W tej grupie znajdziemy modele wózków leżakowych, fotelowych, dostosowane do wielu schorzeń i chorób (m.in.  dla osób z niedowładami, czy po amputacjach).
Osobną grupę stanowią wózki inwalidzkie dla dzieci cierpiących na MPD (mózgowe porażenie dziecięce), czy przepuklinę oponowo-rdzeniową. Te modele zapewniają komfort nie tylko dla dzieci, ale także dla ich opiekunów prowadzących wózki. Umożliwiają one pełną stabilizację tułowia i zachowanie bezpiecznej pozycji głowy, rąk, czy nóg. Odpowiednikiem tych modeli wózków, ale przeznaczonym dla dorosłych, są wózki typu Activ. To ważne, by osoby z trwałą dysfunkcją narządów ruchu mogły maksymalnie usamodzielnić się w życiu – modele tych wózków zapewniają im duże możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb.

Ręczny czy elektryczny


Wiele osób nie wie, czy zdecydować się na wózek z napędem ręcznym, czy też wybrać wózek elektryczny. Wbrew pozorom decyzja nie tylko opiera się na możliwościach fizycznych osoby niepełnosprawnej. Dużo osób o pełnej sprawności rąk chciałoby korzystać z wózka elektrycznego. Czy powinny? Najważniejszą zaletą wózka z napędem ręcznym jest stymulowanie sprawności fizycznej niepełnosprawnego. Jeśli więc zmagamy się z nadwagą lub też chcemy zachować maksymalną sprawność fizyczną – lepiej nie „rozleniwiać się” wózkiem elektrycznym.
Jeśli jednak niezbędny okaże się zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego, wówczas musimy sprawdzić kilka jego podstawowych elementów. Aby wybrać w pełni bezpieczne urządzenie, powinniśmy kupić je w renomowanych sklepach ze sprzętem medycznym. Dużo bardziej ryzykowne będą transakcje przez Internet od osób prywatnych. Przy wyborze idealnego wózka elektrycznego zwróćmy uwagę na jego silnik (czy zależnym na tym, aby jeździł szybciej, czy wolniej?), akumulator (im lepszej jakości, tym dłużej będzie działał bez ładowania), sterowniki (dopasowywane indywidualnie do stopnia niepełnosprawności), oświetlenie (czy wózek ma sprawne światła tylne, przednie i kierunkowskazy?), koła (czy są dostosowane do jazdy szosowej?) oraz hamulce (czy system hamulcowy jest w pełni sprawny?). Ostrożność jest dobrym doradcą. Wybór wózka nie powinien być nigdy podejmowany w pośpiechu!

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI