Choroby błędnika
Rehabilitacja

Choroby błędnika

Cierpisz z powodu zawrotów głowy? To może być znak, że z Twoim błędnikiem źle się dzieje. Poznaj choroby z nim związane!

Czym jest błędnik?


Błędnik to element ucha wewnętrznego, który odpowiada za zmysł słuchu oraz równowagę. Za jego zaburzenie mogą odpowiadać infekcje wirusowe, bakteryjne, choroby układu oddechowego, uszkodzenie nerwu czy uraz mechaniczny. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu błędnika mogą powodować wiele chorób i dolegliwości.

Choroba lokomocyjna


To jedna z przypadłości związanych z błędnikiem. Choroba lokomocyjna polega na niekompatybilności bodźców, które są wysyłane do mózgu. Podczas jazdy środkami transportu oczy obserwują zmieniający się krajobraz, zatem mózg otrzymuje informację o ruchu. Jednak błędnik nie odnotowuje tego ruchu i śle o tym wiadomość. Z tej dezorientacji organizm wywołuje reakcje obronne jak nudności, bóle głowy i wymioty.

Choroba Meniere'a


To jedna z najrzadziej występujących chorób. Polega ona na gromadzeniu się i wzroście ciśnienia endolimfy w błędniku. Objawia się zawrotami głowy, szumem usznym, nudnościami, uczuciem rozpierania w uchu, stopniową utratą słuchu i oczopląsem. Diagnoza tej choroby polega na wykonaniu badań audiometrycznych, badań układu równowagi, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej.

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego


Za zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego jest odpowiedzialny zazwyczaj wirus. Wśród odpowiedzialnych wymienia się zazwyczaj wirus odry, świnki, opryszczki, półpaśca i ospy wietrznej. Polega to na uszkodzeniu włókien przedsionkowych, co powoduje zawroty głowy, problemy ze słuchem, zaburzenia równowagi i zbaczanie nóg.
Aby zdiagnozować tę chorobę, lekarz zleca wykonanie otoskopii, badania audiometryczne, RTG kości skroniowej, czasem tomografię komputerową głowy.

Zapalenie błędnika


Ta choroba obejmuje swoim zasięgiem całe ucho wewnętrzne. Pacjent skarży się na ból ucha, ból głowy i utratę równowagi. Tej chorobie mogą towarzyszyć w dalszej kolejności wymioty, szum uszny oraz oczopląs. Zapalenie błędnika jest bardzo poważnym schorzeniem, który może przynieść wiele powikłań. Bakterie, które są odpowiedzialne za zapalenie, osadzają się także na sąsiadujących strukturach czaszkowych.
Szumy uszne, oczopląs, nudności – to najbardziej oczywiste oznaki chorób błędnika. Niektórzy pacjenci skarżą się na dotkliwe problemy z odczuwanie równowagi nawet do tego stopnia, że muszą korzystać z podpórek.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI