Chodzik dla dzieci i starszych
Rehabilitacja

Chodzik dla dzieci i starszych

Wiele osób sprawujących opiekę nad seniorami zastanawia się, jak ułatwić codzienne życie i poruszanie się słabnącym, starszym ludziom. Niektórzy myślą o zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, kul czy wózkach inwalidzkich. Jest jednak rozwiązanie pośrednie balkonik rehabilitacyjny, o którego zaletach często się zapomina.

 

Balkoniki (inaczej chodziki rehabilitacyjne) to aluminiowe konstrukcje, które wspomagają proces chodzenia, wstawania lub rehabilitacji osób starszych czy niepełnosprawnych. Ich podstawową zaletą jest to, że parametry i funkcjonalność balkoników można dopasowywać do osobistych potrzeb i preferencji pacjenta.
Balkonik do chodzenia stanowi dla seniora ogromną pomoc w zakresie mobilności. Można używać go zarówno do wzmacniania sprawności osłabionych mięśni rąk i nóg, jak i na co dzień, w celu sprawniejszego poruszania się. Taki chodzik rehabilitacyjny jest dużo lepszym wyjściem niż kule ortopedyczne, bowiem daje choremu znacznie większą stabilność i pewność, dzięki którym może on poruszać się na dłuższych dystansach i bez odpoczynków.


Mitem jest twierdzenie, że ludzie o słabych rękach i zaburzonej równowadze nie mogą korzystać z balkoników. Obecnie produkowane chodziki dla osób starszych dostosowywane są bowiem do wielu rodzajów zaburzeń i przypadłości. Dla każdego seniora można więc znaleźć konstrukcję dopasowaną do jego indywidualnych ograniczeń sprawnościowych.
Nauka chodzenia to niełatwa sprawa. Przychodzi moment, gdy nasze dziecko zaczyna już samodzielnie wstawać, a jakiś czas później stawia pierwsze, chwiejne kroki. Początkowo chodząc bokiem przy mebelkach później podtrzymywany za rączki przez rodziców dzielnie kroczy do przodu. Jednak rodzice często, chcąc pomóc swojemu dziecku kupują rozmaite sprzęty mające ułatwić mu opanowanie tej trudnej sztuki.


W chodziku dziecko porusza się na dwóch nóżkach i angażuje inne mięśnie, niż te, które będą potrzebne przy samodzielnym poruszaniu się. Konsekwencją tego może być opóźnienie nauki samodzielnego chodzenia. Zajmując postawę stojącą (bez chodzika) cały ciężar ciała dziecko utrzymuje dzięki mięśniom nóg i miednicy. Idąc, przenosi ten ciężar raz na jedną, raz na drugą nogę. Poruszając się w chodziku, często odpycha się obiema nóżkami.


Specjaliści przekonują, że chodzik nie tylko nie przyspiesza nauki chodzenia, ale może ją utrudnić. Chodzi o to, że dziecko, poruszając się w chodziku, inaczej niż przy chodzeniu o własnych siłach ocenia odległości. Kiedy dziecko nauczy się chodzić może się mylić. Oprócz tego może mieć w przyszłości wadę postawy (skrzywienie kręgosłupa czy płaskostopie).

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI