Wsparcie osoby po wypadku
Profilaktyka

Wsparcie osoby po wypadku

Utrata zdrowia w wyniku wypadku to traumatyczne przeżycie dla wielu osób. To jak poszkodowany podejdzie do procesu rehabilitacji zależy w głównej mierze od stopnia uszkodzenia ciała, ale też od wsparcia otoczenia. Jak zatem prawidłowo wspierać osobę będącą w procesie rehabilitacyjnym, jeżdżącą na wózku inwalidzkim lub korzystającej z kul ortopedycznych? O tym w dzisiejszym artykule.

Bądź głosem rozsądku


Przebywanie z osobą, która nagle stała się niepełnosprawna to duże wyzwanie. Poszkodowany może bowiem różnie reagować na swoją obecną sytuację, odrzucać wsparcie i wpadać w depresję. Takie podejście może się łatwo udzielać otoczeniu, ale jeśli chcemy skutecznie wesprzeć bliską nam osobę, nie możemy się temu poddawać. Do nas należy trzeźwy ogląd sytuacji, poszukiwanie pozytywów i mobilizowanie do walki, oczywiście w granicach możliwości pacjenta.

Pozwól na decyzyjność


Głównym błędem w pomocy osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim jest decydowanie za nią podczas wykonywania prostych czynności. Robimy to często nieświadomie, zapominając, że osoba z niepełnosprawnością to dorosły człowiek, który potrafi decydować o sobie. Musimy o tym pamiętać. Trzeba zatem zadawać pytania i dowiadywać się, czego bliski oczekuje, co jest mu potrzebne. Należy także konsultować wszystkie decyzje takie jak wyjście do lekarza czy na spacer. Osoba z niepełnosprawnością musi mieć poczucie, że ma sprawczość nad własnym życiem.

Nie wyręczaj


Wspierając osobę po wypadku, należy ograniczyć swoją pomoc do minimum. Ważne jest bowiem, by osoba z niepełnosprawnością nie stała się bezradna i potrafiła jak najwięcej czynności wykonać samodzielnie. Często opiekunowie w dobrej wierze chcą zrobić wszystko za nią, a to najczęściej przynosi odwrotny skutek. Najlepiej jest zatem pytać, co można zrobić, oferować swoją pomoc przy konkretnych czynnościach, ale jej nie narzucać.

Uzbrój się w cierpliwość


Poruszając się na wózku inwalidzkim czy z pomocą balkonika rehabilitacyjnego, wszystkie czynności będą wykonywane dłużej. Jako bliscy osoby niepełnosprawnej, nie powinniśmy jej poganiać. Ważne jest, by uzbroić się w cierpliwość i mieć świadomość, że bliski potrzebuje więcej czasu na to, by się ubrać, zjeść czy wyjść z domu. Warto to uwzględnić w planowaniu dnia.

Zachęcaj do działania


Osoba, która uległa wypadkowi i stała się w jego wyniku niepełnosprawna może stracić poczucie sensu w życiu. Warto zatem zachęcać ją, oczywiście w granicach jej możliwości, do powrotu do aktywności sprzed zdarzenia. Codzienne działania takie jak obowiązki pracownicze, sport czy hobby sprawią, że bliski znów poczuje się potrzebny i nie będzie skupiał się na własnych ograniczeniach.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI