Wkładki ortopedyczne – kiedy warto po nie sięgnąć?
Profilaktyka

Wkładki ortopedyczne – kiedy warto po nie sięgnąć?

Wkładki ortopedyczne mogą być dobrym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych, jak dzieci. Młodszym pacjentom pomogą w zniwelowaniu dopiero tworzącej się wady stóp i zapobiegną jej konsekwencji w przyszłości, starszym zaś często przynosi ulgę w bólu stawów i więzadeł oraz zapobiega pogłębianiu się już istniejącej wady. Kiedy warto sięgnąć po wykładki ortopedyczne i w czym mogą nam one pomóc? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Wkładki ortopedyczne – zalety


Wkładki ortopedyczne, oczywiście dobrze dobrane, mają bardzo szerokie zastosowanie. Nie tylko korygują wady stóp, ale mogą również zmniejszyć problemy bólowe z kolanami, biodrami, a nawet kręgosłupem. Niewiele osób bowiem zdaje sobie sprawę, że nasze stopy to podstawa dla całego narządu ruchu i jeśli z nimi jest coś nie w porządku, bardzo szybko dolegliwości mogą przenieść się wyżej. Warto więc dbać o prawidłowe ustawienie stóp już od najmłodszych lat. To w wieku dziecięcym bowiem najłatwiej wykryć wady i je w prosty sposób skorygować. W wieku dorosłym układ ruchowy nie jest już tak skory do współpracy, co nie oznacza, że nie mamy już na niego żadnego wpływu. Mamy, dlatego wkładki ortopedyczne zalecane są również dorosłym. Mogą im pomóc w złagodzeniu bólów stawów i kręgosłupa oraz zapobiegają pogłębianiu się wad.

Władki ortopedyczne – kiedy stosować?


Stosowanie wkładek ortopedycznych w celach korekcyjnych zaleca się przede wszystkim dzieciom i młodzieży. U młodych ludzi układ kostno-stawowy wciąż jest na tyle elastyczny, że można go jeszcze  kształtować, w przypadku wystąpienia różnorodnych nieprawidłowości. Za pomocą wkładek ortopedycznych leczy się najczęściej płaskostopie podłużne i poprzeczne, koślawość i szpotawość kolan, a także pogłębioną czy spłyconą lordozę oraz kifozę kręgosłupa.
Z kolei dorośli mogą korzystać z wkładek ortopedycznych w celu poprawienia jakości codziennego funkcjonowania. Funkcja korekcyjna w przypadku już ukształtowanego układu kostno-stawowego nie zadziała bowiem zbyt intensywnie. Mimo to dobrze dopasowane wkładki mogą przynieść ulgę w bólach stawów kolanowych i biodrowych, a także zatrzymać rozwój zwyrodnień w kręgosłupie.
Wkładki ortopedyczne zaleca się również w leczeniu ostrogi piętowej oraz diabetykom, którzy mają tendencję do powikłań cukrzycowych w obrębie stóp.

Wkładki ortopedyczne – rodzaje


Wyboru odpowiednich wkładek ortopedycznych dokonuje się zazwyczaj na podstawie specjalistycznego badania. Dzięki jego wynikom tworzone są wkładki na zamówienie dostosowane do konkretnej wady pacjenta.
Jeśli natomiast nieprawidłowość stóp jest niewielka można wybrać gotowe wkładki ortopedyczne dostępne w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Różnorodne wersje znajdziecie także w sklepie MDH. Oferujemy wkładki dostosowane do różnych problemów ze stopami w różnorodnych rozmiarach. Są wśród nich wkładki supinujące, pronujące, stabilizujące piętę, a także przeznaczone dla osób z płaskostopiem.
 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI