Ćwiczenia redresyjne – czym są i kiedy pomogą?
Profilaktyka

Ćwiczenia redresyjne – czym są i kiedy pomogą?

Form rehabilitacji mamy bardzo wiele. Do najpopularniejszych należy gimnastyka rehabilitacyjna, która także nieustanie się rozwija, oferując coraz nowsze podejścia. Jednym z nich są ćwiczenia redresyjne, których celem jest poprawa ruchomości w stawach. Pomagają one zarówno w lekkich przypadkach, jak i osobom posiadającym problemy z poruszaniem się i wymagającym wsparcia balkonika rehabilitacyjnego lub wózka inwalidzkiego. O tym na czym polegają ćwiczenia redresyjne, i kiedy warto z nich korzystać, przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Celem ćwiczeń redresyjnych jest rozciągnięcie przykurczonej tkanki miękkiej okalającej stawy. Dzięki temu mięśnie wydłużają się, a ruchomość w stawie się zwiększa. Ich stosowanie jednak wymaga bardzo dużej precyzji. Nie wolno też zapomnieć, by, po serii tego typu ćwiczeń, zakończyć trening ćwiczeniami czynnymi z oporem, które utrwalą efekt i zapobiegną kontuzji.
Podczas wykonywania ćwiczeń redresyjnych następuje przekroczenie granicy bólowej. Oznacza to, że, by zamierzony efekt mógł zaistnieć, pacjent może odczuwać dyskomfort i ból, jednak odczucia te powinny mieć akceptowalne przez niego natężenie.
Ćwiczenia redresyjne najczęściej wykonuje się na staw kolanowy, łokciowy, barkowy lub skokowy.

Ćwiczenia redresyjne – dla kogo?


Ćwiczenia redresyjne mają szerokie zastosowanie. Pomogą w chwilowych dolegliwościach bólowych stawów i niewielkich ograniczeniach ruchowych, ale stosuje się je również w poważnych schorzeniach takich jak porażenia, niedowłady czy spastyczne napięcia mięśniowe.
Ćwiczenia redresyjne polecane są również w rehabilitacji różnego rodzaju urazów, a także po przebyciu operacji. Pomogą pacjentowi szybciej stanąć na nogi i zrezygnować z kul ortopedycznych czy balkonika rehabilitacyjnego.

Przeciwwskazania do ćwiczeń redresyjnych


Mimo, że ten rodzaj rehabilitacji przynosi pozytywne efekty, nie zawsze można go stosować. Nie poleca się go pacjentom z ostrym zapaleniem stawów, osobom ze znacznymi uszkodzeniami skóry czy mięśni oraz z urazami, które naruszyły struktury stabilizujące staw.
Ćwiczeń redresyjnych nie można wykonywać w gorączce, przy nadciśnieniu tętniczym, osteoporozie, przy złej kondycji pacjenta lub gdy może on samodzielnie wykonać inne ćwiczenia.

Przebieg ćwiczeń


Bardzo ważne jest indywidualne dopasowanie rodzaju ćwiczeń do pacjenta. Tylko ich odpowiedni dobór gwarantuje ich skuteczność i bezpieczeństwo. Cały trening oparty na ćwiczeniach redresyjnych wykonywany jest wspólnie z fizjoterapeutą. Przed jego rozpoczęciem ważne jest odpowiednie rozgrzanie tkanek. Ćwiczenia redresyjne można też wykonywać na wyciągu.
Jedna sesja ćwiczeń redresyjnych trwa około pół godziny. By przyniosły spodziewane efekty, należy je powtarzać kilka razy w tygodniu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI