Zwichnięcie łokcia – przyczyny, objawy leczenie
Ortopedia

Zwichnięcie łokcia – przyczyny, objawy leczenie

Zwichnięcie łokcia to przypadłość, która może nam się zdarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Jego główną przyczyną jest zazwyczaj upadek. Urazowi towarzyszy silny ból oraz obrzęk. Kiedy podejrzewamy u siebie zwichnięcie łokcia, powinniśmy się jak najszybciej udać do lekarza, który zdiagnozuje dolegliwość i w razie potrzeby nastawi kończynę. Więcej na temat zwichnięcia stawu łokciowego i prawidłowego postępowania w przypadku urazu przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Zwichnięcie łokcia – przyczyny


Główną przyczyną zwichnięcia łokcia jest upadek. Odruchowo próbujemy uchronić się przed zderzeniem z ziemią, wyciągając przed siebie lub za siebie ręce, w zależności od kierunku upadku. Duża, nagła siła, która kumuluje się w stawie łokciowym może go łatwo w takiej sytuacji uszkodzić, powodując zwichnięcie. Z tą kontuzją często borykają się sportowcy, ale także osoby starsze. Zwichnięcie łokcia często występuje w wypadkach samochodowych.

Zwichnięcie łokcia – objawy


Do najważniejszych objawów zwichnięcia łokcia należą: ból, ograniczenie ruchomości stawu lub całkowita niemożność poruszenia ręką, obrzęk, brak czucia w dłoni.

Zwichnięcie łokcia – diagnoza i leczenie


Jeśli w wyniku urazu zaobserwowaliśmy u siebie silny ból łokcia oraz obrzęk, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza ortopedy. On na podstawie badania palpacyjnego i ewentualnego zdjęcia RTG sprawdzi czy doszło do zwichnięcia czy może złamania stawu.
Objawów nie należy bagatelizować, zwichnięcie łokcia to dość poważna kontuzja, która wymaga podjęcia konkretnych działań, bez których powrót do pełnej sprawności może okazać się utrudniony.
Ponadto w wyniku zwichnięcia może dojść do zablokowania któregoś z naczyń krwionośnych lub uszkodzenia nerwów. Tylko lekarz jest w stanie ocenić, czy uraz jest groźny i jakie kroki należy podjąć w dalszej kolejności.
Konieczne będzie z pewnością nastawienie łokcia. Czasem trzeba założyć ortezę stawu łokciowego lub umieścić uszkodzoną kończynę na temblaku. W przypadku silnego bólu podaje się także leki przeciwbólowe.
Stabilizator stawu łokciowego często bywa pomocny w szybszym przywróceniu sprawności ręki. Po jego ściągnięciu należy ostrożnie wracać do codziennych aktywności, a przede wszystkim uważać, by nie powtórzyć upadku. Tego rodzaju zwichnięcie zaliczamy bowiem do schorzeń nawykowych, co oznacza, że lubi się ono powtarzać.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI