Zniesienie lordozy szyjnej – czym jest i jak mu przeciwdziałać?
Ortopedia

Zniesienie lordozy szyjnej – czym jest i jak mu przeciwdziałać?

Kręgosłup człowieka posiada swoje naturalne krzywizny, których zadaniem jest amortyzacja szkieletu przed uszkodzeniami w trakcie wykonywania codziennych czynności. Jedną z nich jest lordoza szyjna, czyli delikatne wygięcie kręgosłupa do przodu w charakterystyczny łuk. Niestety, w wyniku starzenia się organizmu, urazów i siedzącego trybu życia, łuk ten zostaje zniesiony, co może powodować dotkliwe bóle oraz zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zmian zwyrodnieniowych.

Lordoza szyjnego odcinka kręgosłupa jest nam potrzebna przede wszystkim do tego, by móc utrzymać głowę w prawidłowym ułożeniu. Kiedy brakuje tej naturalnej krzywizny, narażamy się na bóle mięśniowe oraz naciągnięcia więzadeł.

Zniesienie lordozy szyjnej – przyczyny


Do najczęstszych przyczyn powstawania tego typu wady należą choroby zwyrodnieniowe kręgów szyjnych, które często rozwijają się po cichu przez wiele lat. Doprowadzają do nich złe nawyki takie jak, siedzący tryb życia, praca za biurkiem, brak aktywności fizycznej. Zwyrodnienia kręgosłupa są częstym udziałem osób starszych, które „pracowały” na nie całe życie. Dlatego tak ważna jest bieżąca profilaktyka i zadbanie o nasz kręgosłup zawczasu.
Do wystąpienia zniesienia lordozy szyjnej może się przyczynić także częste pochylanie głowy np. związane z charakterem pracy lub wynikające z psychicznej konstrukcji danej osoby. Często ludzie o konkretnym rysie osobowościowym przybierają charakterystyczne postawy ciała wynikające z zablokowanych w organizmie emocji. Fizjoterapeuci czy osteopaci są na to szczególnie wyczuleni, dlatego tak trafnie potrafią czytać z postawy ciała czy specyfiki chodu danej osoby.
Ponadto schorzeniu sprzyjają niedobory witaminy D i wapnia oraz nadwaga. Ponadto zniesienie lordozy szyjnej może stanowić powikłanie osteoporozy.

Zniesienie lordozy szyjnej – objawy


Charakterystyczna dla tej dolegliwości jest nadmierna ruchomość głowy względem kręgosłupa. Ponadto pojawia się ból szyi o charakterze napadowym. Schorzeniu może towarzyszyć ucisk nerwów obwodowych, co objawia się mrowieniem kończyn górnych, drętwieniem, a nawet niedowładem. Mogą wystąpić również zawroty głowy, omdlenia, oczopląs czy szumy w uszach.

Zniesienie lordozy szyjnej – jak leczyć?


Podstawą leczenia zniesienia lordozy szyjnej jest odpowiednia rehabilitacja, którą opracowuje indywidualnie fizjoterapeuta. Zazwyczaj polega ona na wykonywaniu zalecanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Czasem w trudniejszych przypadkach konieczne może być stosowanie okresowo kołnierza ortopedycznego. Pomocne mogą być też masaże, kinesiotaping i różnego rodzaju zabiegi fizykoterapeutyczne. Warto także zamienić zwykłą poduszkę na poduszkę ortopedyczną, która wspomoże prawidłowe ułożenie szyi podczas snu, rozluźni napięte mięśnie i pomoże powrócić kręgom szyjnym na swoje miejsce.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI