Złamanie obojczyka – przyczyny, objawy i leczenie
Ortopedia

Złamanie obojczyka – przyczyny, objawy i leczenie

Złamanie obojczyka zdarza się stosunkowo często. Przy wykonywaniu codziennych czynności nietrudno bowiem o uraz tej części ciała. Do najbardziej narażonych na złamanie obojczyka pacjentów należą osoby aktywne fizycznie oraz dzieci. Jest to także przypadłość przytrafiająca się noworodkom podczas porodu. Jakie są objawy złamania obojczyka i jak wygląda proces rehabilitacyjny tego urazu? O tym w dzisiejszym artykule.

Złamanie obojczyka przydarza się najczęściej podczas niefortunnego upadku na wyprostowaną rękę. Tego rodzaju uraz często dotyczy również osób uprawiających sporty kontaktowe. Do złamania obojczyka może dojść również w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Złamanie obojczyka – objawy


Objawem, którego nie da się nie zauważyć, jest dotkliwy ból w obrębie obojczyka. Ponadto na skórze może powstać obrzęk oraz trudności w poruszaniu ręką. W wielu przypadkach następuje przemieszczenie kości. Urazowi mogą towarzyszyć mdłości i zawroty głowy.

Pierwsza pomoc przy złamaniu obojczyka


Kiedy dojdzie do złamania obojczyka, należy unieruchomić rękę, najlepiej umieszczając ją na temblaku. Tego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny jest dostępny w wielu sklepach medycznych. Warto mieć go w domu, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
Jeśli jednak nie mamy profesjonalnego temblaka, do jego stworzenia zawsze można użyć chusty. Najpierw składamy materiał na pół tak, by stworzyć trójkąt. Jeden róg kładziemy na kark, następnie zginamy rękę w łokciu równolegle do ziemi, przekładamy przez nią chustę i wiążemy jeden koniec z drugim za szyją. Taka forma unieruchomienia z pewnością wystarczy do momentu dotarcia do szpitala.

Złamanie obojczyka – leczenie


Leczenie złamanego obojczyka nie wymaga zakładania gipsu. Często wystarczy stabilizator. Unieruchomić jednak należy cały bark. Ortezę trzeba nosić przez 4-5 tygodni. Po tym czasie konieczna może okazać się rehabilitacja, by przywrócić ramię do pełnej sprawności.
W nielicznych przypadkach leczenie złamania obojczyka wymaga interwencji chirurgicznej.

Rehabilitacja a złamanie obojczyka


Po ściągnięciu stabilizatora, pacjent może rozpocząć rehabilitację. Przyspieszy ona regenerację kości po urazie oraz przywróci ręce pełną sprawność. Podstawą terapii są odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia. Poleca się również różnorodne zabiegi takie jak krioterapia czy laseroterapia. Część rehabilitantów sięga również po kinesiotaping.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI