Zespól trzaskającej łopatki – jak powstaje, czym się objawia i jak leczyć? Cz.2
Ortopedia

Zespól trzaskającej łopatki – jak powstaje, czym się objawia i jak leczyć? Cz.2

Dziś kontynuujemy temat rozpoczęty w poprzednim artykule. Przedstawiliśmy już, jakie są przyczyny i mechanizm powstawania zespołu trzaskającej łopatki. Poznaliście również jego objawy. Dziś przejdziemy do sposobów leczenia, skutecznych na każdym etapie zaawansowania schorzenia. Zapraszamy do lektury.

Zespół trzaskającej łopatki - diagnoza


Diagnozowanie zespołu trzaskającej łopatki odbywa się u lekarza ortopedy. Specjalista wykonuje badania palpacyjne, a także używa stetoskopu, by móc usłyszeć odgłos chrobotania łopatki w czasie poruszania.
Tej dolegliwości bardzo często towarzyszą różnorodne wady postawy takie jak kifoza czy skolioza, na co lekarz również powinien zwrócić uwagę.
Uzupełnieniem diagnozy jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, które ukaże specyfikę nieprawidłowości oraz pomoże stwierdzić, czy powstały jakiekolwiek zwyrodnienia.
Na podstawie uzyskanych w toku diagnozy wyników lekarz decyduje, czy zostanie podjęte leczenie zachowawcze, czy jednak konieczna jest interwencja chirurgiczna. Większość postępowań zawsze zaczyna się od łagodniejszej wersji, czyli farmakoterapii i odpowiednio dobranej rehabilitacji.

Zespół trzaskającej łopatki – leczenie nieinwazyjne


Pierwszym krokiem w przywróceniu łopatki do sprawnego działania jest odciążenie jej i całej obręczy barkowej. Należy zatem zaniechać czynności wywołujących dolegliwości bólowe oraz uczucie przeskakiwania i trzaski. Jednak odpoczynek ramienia to nie wszystko. Pacjentowi podaje się także leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Pomocne okazują się także medykamenty rozluźniające mięśnie.
Jednak leki i odciążenie łopatki to dopiero początek działań, bo najważniejszą pracą są zabiegi rehabilitacyjne. Numerem jeden jest tutaj fizykoterapia z takimi zabiegami jak krioterapia, pole magnetyczne, laseroterapia, ultradźwięki, elektrostymulacja. Wszystkie one łagodzą ból i stan zapalny oraz przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek, mięśni i ścięgien.
Pomocne mogą być również wszelkiego rodzaju masaże. Często stosuje się też terapie manualne, które mają na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowanie stawu.
W niwelowaniu bólu i łagodzeniu napięć pomóc może również kinesiotaping, czyli obklejanie bolącego miejsca specjalnymi taśmami. Można je z znaleźć w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym i medycznym. Pamiętajmy jednak, by naklejał je doświadczony fizjoterapeuta. Tylko wtedy mamy bowiem gwarancję, że osiągniemy oczekiwany efekt.
Zabiegi to jednak nie wszystko. Ważne jest także działanie ze strony pacjenta, czyli wykonywanie regularnych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zestaw powinien być dobrany przez doświadczonego rehabilitanta.

Zespół trzaskającej łopatki – leczenie inwazyjne


Jeśli wyżej wymieniowe techniki nie przynoszą rezultatów, a ból w okolicy łopatki i barku nie ustępuje, a nawet się nasila, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie, konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Od razu po zbiegu konieczne może być noszenie ortezy stawu barkowego przez jakiś czas. By staw wrócił do pełnej funkcjonalności, należy także podjąć rehabilitację. Długość jej trwania zależy do techniki operacyjnej. W przypadku metody artroskopowej powrót do zdrowia następuje już po miesiącu. W przypadku zastosowania techniki otwartej gojenie się stawu wydłuża się nawet do 4 miesięcy.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI