Zespól trzaskającej łopatki – jak powstaje, czym się objawia i jak leczyć? Cz.1
Ortopedia

Zespól trzaskającej łopatki – jak powstaje, czym się objawia i jak leczyć? Cz.1

Zespół trzaskającej łopatki to kolejna dolegliwość objawiająca się charakterystycznym trzaskiem i przeskakiwaniem podczas poruszania, w tym przypadku ręką. Schorzeniu dodatkowo towarzyszy ból, który w dłuższej perspektywie może stać się bardzo uciążliwy. Jakie są przyczyny zespołu trzaskającej łopatki, jaki jest jego mechanizm oraz co zrobić, by mu zapobiegać i leczyć? O tym w dzisiejszym artykule.

Trzaskająca łopatka to dolegliwość dotycząca przestrzeni łopatkowo-żebrowej, a także zniekształcenie biomechaniki ruchu samej łopatki. Problem często dotyczy osób czynnie uprawiających sport np. siatkarzy, piłkarzy ręcznych czy tenisistów. Również osoby będące z zawodu malarzami, tapeciarzami czy tynkarzami mogą się skarżyć na dolegliwości będące objawem zespołu trzaskającej łopatki.
By dowiedzieć się, jak powstaje zespół trzaskającej łopatki, trzeba znać fizjologię poruszania się tej trójkątnej, płaskiej kości. Umiejscowiona jest ona na tyłach klatki piersiowej. Z tułowiem łączy ją obojczyk, natomiast jej ułożenie uzyskiwane jest wyłącznie przez siłę mięśni, które ją otaczają.
Kiedy łopatka porusza się następuje jej ślizganie po tylnej powierzchni klatki piersiowej. By nie ocierać się o żebra, oddzielona jest od nich za pomocą dwóch mięśni. Kiedy proces ślizgania się poruszającej łopatki jest utrudniony np. w wyniku wadliwej budowy lub nieprawidłowego układu mięśni względem kości, może pojawić się tarcie łopatki o żebra, co słychać jako charakterystyczne trzaski, a dodatkowo można odczuć efekt przeskoku.

Zespół trzaskającej łopatki – skąd to się bierze?


Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest długotrwałe powtarzanie tych samych czynności wymagających pracy łopatki. W ich wyniku następuje podrażnienie tej okolicy. Dodatkowo schorzeniu sprzyjają nieprawidłowości w budowie samej kości łopatki, stany zapalne kaletki maziowej, przebyte urazy obręczy barkowej, wszelkiego rodzaju przeciążenia, a także różnego rodzaju uszkodzenia mięśni takie jak zwłóknienia, zanik, nadmierne zwiotczenie lub napięcie.

Trzaskająca łopatka – jak się objawia?


Była już mowa o uczuciu przeskakiwania w obrębie łopatki oraz o charakterystycznym chrobotaniu. Jednak wraz z pogłębianiem się dolegliwości może wystąpić także ból, który będzie się nasilał w trakcie wykonywania czynności związanych z podnoszeniem rąk ponad głowę.
Schorzeniu może towarzyszyć również ograniczenie ruchomości rąk. W zaawansowanych przypadkach dolegliwości bólowe stają się permanentne, także podczas spoczynku. Ból przemieszcza się do stawu barkowego i szyjnego odcinka kręgosłupa.
Wiecie już czym jest i jak powstaje zespół trzaskającej łopatki. O sposobach jego leczenia, zarówno tych inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego oraz technik fizjoterapeutycznych, przeczytacie w kolejnym artykule.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI