Zespół stopy cukrzycowej a but pneumatyczny SCAMPER
Ortopedia

Zespół stopy cukrzycowej a but pneumatyczny SCAMPER

Cukrzyca zaliczana jest do grona tzw. chorób cywilizacyjnych, inaczej chorób XXI wieku, których globalnemu szerzeniu się w świecie sprzyja rozwój cywilizacji. W przypadku cukrzycy można przyjąć, że za jej rozpowszechnienie odpowiedzialne są życie w ciągłym biegu wraz z niewłaściwym odżywianiem oraz mało aktywnym ruchowo spędzaniem czasu wolnego. Jest ona również uznawana przez WHO jako choroba społeczna, czyli przewlekła, szeroko rozpowszechniona wśród społeczności (dotykająca przynajmniej 10% społeczeństwa) dolegliwość. Co istotne, według szacunków nawet połowa ludzi nie jest świadoma swojej choroby. Ta zaś nieleczona (podobnie jak leczona w sposób niewłaściwy), potrafi prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń ciała, a nawet śmierci chorego.

 

Jednym z częściej spotykanych, zagrażających cukrzykom schorzeń jest tzw. stopa cukrzycowa, a dokładniej zespół stopy cukrzycowej. Przejawia się ono niedostatecznym ukrwieniem stóp, w wyniku którego zmniejsza się ich wrażliwość na ból. W konsekwencji pojawiające się rany i owrzodzenia, będące przejawem postępującego procesu martwiczego, trudniej się goją, a osłabieniu ulega struktura kości i stawów w stopy. W wyniku tych zmian następuje deformacja stopy, uniemożliwiająca chodzenie, a w najgorszym wypadku prowadząca nawet do amputacji chorej kończyny. Na tego rodzaju problemy cierpi od 6 % do 10 % wszystkich chorych na cukrzycę, przy czym częściej tych, którzy nie są zależni od insuliny.


Diabetolodzy wyróżniają dwa rodzaje schorzenia, tzw. zespół stopy niedokrwiennej, którego mechanizm powstawania opisaliśmy powyżej oraz tzw. zespół stopy neuropatycznej, spowodowany uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego, który poprzez zaburzenia czucia, prowadzi do podobnego efektu finalnego. Ryzyko amputacji brzmi bardzo groźnie, co więc powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim takie objawy, jak nasilający się w nocy ból stóp, połączony ze skurczami mięśni i uczuciem mrowienia oraz trudno gojące się opuchnięcia i pęknięcia z przejawami martwicy. Poza tym wyraźnym sygnałem rodzących się problemów ze stopą cukrzycową są zaburzenia czucia, w tym w odczuwaniu bólu.

 

A przecież cukrzycy nie są wolni od rozmaitych problemów z układem ruchu, takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia. Jeśli jednak nie odczuwają bólu jak osoby zdrowe, to niewłaściwe leczenie tych urazów może przyczyniać się do rozwoju stopy cukrzycowej. Wskazane jest w ich przypadku stosowanie jak najmniejszego ucisku, więc zwykłe ortezy stawu skokowego mogłyby się nie sprawdzić. Dlatego opracowaliśmy unikalne rozwiązanie w postaci buta pneumatycznego SCAMPER, który dzięki wmontowanemu systemowi kontroli ciśnienia zapobiega nadmiernemu uciskaniu uszkodzonej kończyny. Rozwiązanie to pozwala uniknąć zaburzeń krążenia, stanowiących pożywkę dla zespołu stopy cukrzycowej. Wewnętrzna wyściółka walkera jest wykonana z miękkiego materiału oddychającego, co przyspiesza gojenie ran. Zastosowano w nim również miękką osłonę palców i profilowaną podeszwę, która pozwala na chód zbliżony do fizjologicznego. But SCAMPER jest więc rodzajem ortezy bezpiecznej dla diabetyków i osób z problemami z krążeniem.


Leczenie stopy cukrzycowej jest długotrwałe i dość wymagające, dlatego lepiej zapobiegać wystąpieniu problemu. W ramach profilaktyki wskazuje się przede wszystkim konsekwentne utrzymywanie cukru na właściwym dla organizmu poziomie, a w drugiej kolejności także dbałość o dobrą kondycję stóp. Pacjentom zaleca się codzienną kontrolę. Należy sprawdzać, czy nie ma na nich drobnych otarć, odcisków, modzeli. Do pielęgnacji najlepiej używać środków pochodzenia naturalnego i ciepłej wody, a usunięcie zrogowaciałego naskórka, czy odcisków najlepiej zlecić specjaliście. Baczną uwagę należy zwrócić również kupując obuwie. Powinno być wygodne, odpowiednio dobrane do tęgości stopy i wykonane możliwie tylko z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Brzmi to jak dobra recepta nie tylko dla diabetyka, lecz dla każdego z nas, gdyż każdego mogą dosięgnąć problemy z zachowaniem właściwej glikemii, czy problemy z krążeniem żylnym.

 

Walka z cukrzycą w ujęciu globalnym rozgorzała na dobre dopiero wówczas, gdy urosła już ona do znacznych rozmiarów problemu. Nie dopuśćmy do podobnej sytuacji w naszych indywidualnych przypadkach, by do walki z chorobą nie zebrać się zbyt późno.

 

 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI