Zespół de Quervaina
Ortopedia

Zespół de Quervaina

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dotyka problem ze stawami, a te potrafią być bardzo bolesne i uciążliwe. Jednym z częściej dotykanych tym problemem stawów jest nadgarstek. Powody dolegliwości dłoni mogą być różne, a jednym z nich jest Zespół de Quervaina. Jak rozpoznać to schorzenie i jak je leczyć?

Co to jest?

Zespół de Quervaina jest to przewlekły stan zapalny ścięgien nadgarstka. Zapalenie obejmuje pochewki ścięgna prostownika krótkiego kciuka oraz odwodziciela długiego kciuka. Podczas prostowania i odwodzenia kciuka ból promieniuje aż do przedramienia, co wpływa na codzienne funkcjonowanie. Związana jest ona z sumującymi się przeciążeniami. Może rozwijać się równolegle z innymi przypadłościami, takimi jak łokieć tenisisty, trzaskające palce czy cieśń nadgarstka. Co ciekawe, choroba ta pojawia się aż czterokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny choroby

Najczęstszym powodem występowania schorzenia jest przeciążenie ścięgien pierwszego przedziału prostowników. Spowodowane są one głównie wykonywaniem powtarzalnym czynności sportowych czy zawodowych, gdzie dominuje mocny chwyt i odwiedzenie ręki. Inne przyczyny to urazy nadgarstka oraz zmiany kostne, które mogły powstać w wyniku urazu w obrębie nasady kości promieniowej.

Objawy

Charakterystyczny dla zespołu de Quervaina jest ból podczas poruszania kciukiem. Jednak tylko ten objaw nie może służyć do postawienia diagnozy. Inne objawy to ból oraz obrzęk nadgarstka, ból kciuka promieniujący aż do przedramienia, który nasila się podczas ruchu kciukiem. Nawet najprostsze, codzienne czynności (jak np. mycie zębów) mogą być niezwykle bolesne.

Jak leczyć?

Leczenie powinno być uzależniona od stopnia nasilenia dolegliwości. Przede wszystkim warto oszczędzać chorą rękę, można smarować ją maściami (np. z ketoprofenem czy diklofenakiem) lub stosować usztywnienia (np. stabilizator nadgarstka). Stosowane są również leki przeciwzapalne. W wielu przypadkach działania te są wystarczające. Jednak w poważniejszych przypadkach objawy nawracają i jedynym rozwiązaniem może okazać się operacja, które polega na nacięciu zmienionej zapalnie pochewki ścięgnistej. Pozwala to na swobodne poruszanie się ścięgien i likwiduje ból.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI