Zaopatrzenie ortopedyczne to sprzęt rehabilitacyjny oraz medyczny, który w znaczy sposób wpływa na efektywność rehabilitacji. Wielu z nas zetknęło się w swoim życiu z urazami (czy to swoimi czy kogoś z rodziny, przyjaciół lub znajomych), po których dojście do pełnej sprawności wymagało wiele pracy. Wsparciem dla dotkniętych schorzeniem osób, okazuje się zaopatrzenie ortopedyczne. Dowiedz się więcej na jego temat z najnowszego wpisu.
Rehabilitacja – podstawowe informacje
Oczywiście większość z nas zdaje sobie sprawę czym sama rehabilitacja jest, jednakże czasami trudno przywołać w swojej głowie konkretną definicję. Celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej lub możliwie największej sprawności fizycznej, osobie, która była dotknięta urazem. Podjęte działania, które mają pomóc choremu, są kompleksowe i zespołowe, to znaczy składa się na nie wiele czynników. Celem pracy jest bowiem uzyskanie jak najlepszych efektów przy wykorzystaniu wszystkich możliwych środków.
Zaopatrzenie ortopedyczne – podstawowe informacje
Zaopatrzenie ortopedyczne to wszystkie kroki jakie podejmuje się w celu doboru, budowy, dopasowania i stosowania sprzętu ortopedycznego. Wspomniany sprzęt ma kluczową wartość w przypadku leczenia oraz rehabilitacji ruchowej osób z pewnymi dysfunkcjami, wywołanymi urazami, kontuzjami czy nawet udarem mózgu. Przedmioty te przyczyniają się do odciążenia chorych części ciała, poprawiają jego stabilizację, a także pozwalają na kontrolę ruchu. Dzięki temu sprzęt ortopedyczny zdecydowanie poprawia funkcje ruchowe ciała.
Sprzęt ortopedyczny – rodzaje
Sprzęt ortopedyczny można podzielić na dwa rodzaje, zgodnie z działaniem, do którego jest przeznaczony. Zadaniem pierwszego z nich jest spełnianie prostych funkcji mechanicznych, takich jak tworzenie stabilnego podparcia dla masy ciała. Wśród takich przedmiotów wymienić można np. laski, kule czy balkoniki rehabilitacyjne. Drugi rodzaj wyposażenia ortopedycznego ma na celu korygowanie różnego typu zniekształceń i wzmocnienie kończyn. Aktywnie wpływa na poprawę stabilizacji ciała. Wśród tego typu sprzętu wymienić można np. temblaki, aparaty zapobiegające przeprostowi czy obuwie ortopedyczne.