Z czego wynikają bóle mięśniowo-szkieletowe?
Ortopedia

Z czego wynikają bóle mięśniowo-szkieletowe?

Mogą być epizodyczne lub przewlekłe. Obejmują głównie plecy, szyję, ramiona, kończyny górne i dolne. Bóle mięśniowo-szkieletowe są szczególnie uciążliwym schorzeniem, które uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Skąd się biorą?

Objawy bólu mięśniowo-szkieletowego


Wspomniane bóle, które określa się skrótem MSD od angielskiego musculoskeletal disorders, są wywołane poprzez zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Oprócz odczuwanego bólu pojawiają się także inne objawy. Należą do nich:

    • stany zapalne takie jak rumień, obrzęk,

 

    • ogólnoustrojowe przejawiające się w znacznej utyracie masy ciała, sztywności porannej, zmęczeniu lub pojawiające się pod postacią gorączki,

 

    • te, które można wykryć za pomocą technik laboratoryjnych – podwyższone OB, trombocytoza czy hipoalbuminemia.Nagły ból towarzyszy często wykonywaniu określonych czynności. Do rodziny objawów można zaliczyć także bezsenność. Gama objawów jest bardzo szeroka.

Czynniki ryzyka


Na pojawienie się bólu mięśniowo-szkieletowego ma wpływ wiele czynników ryzyka. Jednym z nich jest wiek oraz płeć. Według badań kobiety częściej cierpią z powodu bólów szyjnych, pleców, kolan, barków, z kolei mężczyźni częściej zapadają na fibromialgię. Bodźcem do powstawania bólu może okazać się także długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji. MSD sprzyja także przenoszenie ciężkich przedmiotów, które nierzadko wymagają skręcania tułowia i pochylania sylwetki. Na frekwencję i intensywność bólu mają także wpływ warunki pracy. Jeśli narzucone tempo jest zbyt szybkie, a wykonywane czynności zmuszają do zajmowania niewygodnej pozycji przez długi czas, to MSD ma większe szanse do rozwoju. Coraz częściej mówi się o powiązaniu MSD z psychospołecznymi czynnikami ryzyka takimi jak, chociażby niezadowolenie z pracy.

Metody leczenia


Metody leczenia MSD są ściśle uzależnione od zespołu chorobowego, jaki został zdiagnozowany. Gdy przyczyną było złamanie, a po rekonwalescencji i wykorzystaniu ortezy dedykowanej dla konkretnej części jak łokieć, stawu skokowego czy barkowy, a także po zwichnięciach i przy zwyrodnieniach stawów często zaleca się fizykoterapię. Stosuje się także ćwiczenia rehabilitacyjne, a także środki farmakologiczne.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI