Z czego może wynikać ból kolana?
Ortopedia

Z czego może wynikać ból kolana?

Problemy z kolanem mogą pojawić się w każdym wieku i niezależnie od tego, jaką kondycją cieszy się dana osoba. W dzisiejszym artykule omówimy klika powodów, dla których możemy odczuwać bóle stawu kolanowego. Zapraszamy do lektury!

Jogging – czy zawsze zdrowy?


W wielu przypadkach to właśnie po bieganiu zaczynamy odczuwać ból kolana. Dlaczego się tak dzieje? Czy sam jogging jest szkodliwy? Z reguły to zaniedbania z naszej strony wywołane niewiedzą i brakiem doświadczenia wpływają na taki stan. Jedną z przyczyn może być zła technika biegu. Kolejną źle dobrane obuwie, nieuwzględniające wad takich jak płaskostopie. Po trzecie bieganie na zbyt twardym podłożu – asfalcie, kostce brukowej. Problemów z kolanem możemy się także spodziewać w momencie, gdy nie poprzedzimy biegu rozgrzewką, a także wtedy, gdy przeforsujemy kolano.

Ból w czasie chodzenia


Podczas spacerów, prostowania nóg, a także zwykłego spokojnego przemieszczania się z jednego miejsca w drugie odczuwasz ból kolana? Powodem może być przeforsowanie stawu bądź poważna kontuzja. Gdy ból jest przewlekły i nie mija, należy skonsultować się ze specjalistą. Ból podczas chodzenia może świadczyć o stłuczeniu kolana, kontuzji łękotki, złamaniu stawu kolanowego, zwichnięciu bądź skręceniu stawu, a także naciągnięciu lub zerwaniu mięśnia, który znajduje się w pobliżu stawu.

Ból podczas kucania, wstawania, siadania


Gdy wstajesz z krzesła odczuwasz ostre ukłucie w okolicach kolana? Chcesz usiąść i sytuacja się powtarza? Ból kolana podczas siadania, wstawania, a także kucania może być spowodowany gwałtownym ruchem, który prowadzi do przeskoczenia rzepki. Długotrwałe przeskakiwanie może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. By im zapobiec, należy wykonywać ćwiczenia rozciągające, siedzieć z wyprostowanymi nogami, unikać siedzenia z nogą założoną na nogę oraz stosować zimne okłady. Należy przy tym pamiętać, że nie jest to jedyny powód bólu kolana. Kiedy dolegliwość nie ustępuje, warto udać się do specjalisty.
Zaniedbanie stawu kolanowego może prowadzić do wielu groźnych chorób. Przy niektórych z nich odczuwalną ulgą jest korzystanie z ortez na kolano.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI