Wszystko, co musisz wiedzieć o torebce stawowej
Ortopedia

Wszystko, co musisz wiedzieć o torebce stawowej

Torebka stawowa stanowi nieodłączny element każdego stawu. Jest ona dla niego swoistą osłoną. W przypadku różnorodnych urazów to również ona najczęściej ulega uszkodzeniu. Może dojść do naciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania torebki stawowej. Wszystko, co należy wiedzieć, o tej części naszego ciała, przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Torebka stawowa znajduje się w każdym stawie. Okala go, zabezpieczając przed różnorodnymi uszkodzeniami. Na zewnątrz znajduje się warstwa włóknista, wewnątrz torebki natomiast znajduje się warstwa maziowa.
Każda z części torebki stawowej posiada odrębne funkcje. Warstwa wierzchnia, włóknista odpowiada za prawidłowy zakres ruchu w stawie. Natomiast błona maziowa wypełnia przestrzenie między kośćmi, z których staw jest zbudowany, dzięki czemu zapobiega ich ocieraniu się o siebie.

Jak rozpoznać uszkodzenie torebki stawowej?


Do najczęstszych objawów uszkodzenia torebki stawowej zalicza się ból w okolicy stawu oraz pojawienie się opuchlizny. Czasem może wystąpić także krwiak, a urazowi może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała.
Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem torebki stawowej wówczas do objawów należy dołączyć także ograniczenie ruchomości stawu, a w zaawansowanych przypadkach całkowitą niemożność wykonania ruchu.
Kiedy natomiast doszło do zerwania torebki stawowej, możemy usłyszeć towarzyszący temu charakterystyczny dźwięk trzasku.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej?


Stawy, które najbardziej są narażone na tego typu uraz to skokowy i kolanowy. Wiąże się to z wyzwaniami, jakie są stawianie codziennie przed tymi częściami ciała. Podczas codziennych czynności nietrudno o omsknięcie stopy czy złe ustawienie kolana w trakcie biegania, a nawet chodzenia. Tego typu urazy często dotykają także sportowców.
Wyróżnia się 4 rodzaje uszkodzenia torebki stawowej. Najlżejszym jest naciągniecie, później mamy pękniecie, a najpoważniejszym zerwanie. Każdemu z nich może towarzyszyć również zapalenie torebki stawowej.

Sposoby leczenia urazów torebki stawowej


Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiednie unieruchomienie stawu zaraz po uszkodzeniu torebki stawowej. Można to zrobić za pomocą elastycznego bandaża. Wskazane jest, by uszkodzony staw umiejscowić powyżej poziomu serca. Istotnym elementem jest również przyłożenie lodu do urazu, co zapobiegnie powstawaniu opuchlizny i krwiaka.
Niewielki uraz można wyleczyć domowymi sposobami. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują lub, wręcz przeciwnie, nasilają się, należy udać się do lekarza ortopedy, który zaleci dalsze postępowanie.
By dokładnie zdiagnozować uraz, trzeba wykonać zdjęcie RTG lub USG stawu. W przypadku lżejszych urazów najczęstszym sposobem rekonwalescencji jest unieruchomienie stawu, a także stosowanie maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomocne będą w tej sytuacji ortezy stawu skokowego, kolanowego czy innego, którego dotyczy uraz.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z zerwaniem torebki stawowej, konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI