Wszystko, co musisz wiedzieć o ortezie stawu barkowego
Ortopedia

Wszystko, co musisz wiedzieć o ortezie stawu barkowego

Staw barkowy to skomplikowana konstrukcja, o której uraz nietrudno. Zwichnięcia, stłuczenia, a nawet złamania w jego obrębie zdarzają się stosunkowo często. Bóle tego stawu wynikają również z różnorodnych zmian zwyrodnieniowych. Bez względu na przyczynę dysfunkcji w każdym z tych przypadków pomocna może okazać się orteza stawu barkowego. Czym jest i jakie ma zastosowanie? O tym w dzisiejszym artykule.

Orteza stawu barkowego, zwana również stabilizatorem to rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego, którego zadaniem jest częściowe unieruchomienie stawu oraz zabezpieczenie go i otaczających go tkanek. Po tego rodzaju akcesorium sięga się w rehabilitacji pooperacyjnej, w przypadku kontuzji lub, gdy staw został zaatakowany przez chorobę zwyrodnieniową.
W zależności od przyczyny i stopnia uszkodzenia barku sięga się po różnorodne ortezy. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdziemy stabilizatory sztywne, półsztywne i miękkie. Dodatkowo można je podzielić na kompresyjne, stabilizujące, kompensacyjne i korekcyjne.

Orteza stawu barkowego – jaką spełnia rolę?


Zadaniem ortezy stawu barkowego jest przede wszystkim stabilizacja barku. W zależności od rodzaju kontuzji ma ona za zadanie również unieruchomienie oraz odciążenie tkanek okalających staw. Zadaniem stabilizatora jest także niwelowanie dolegliwości bólowych.

Kiedy sięgnąć po ortezę barkową?


Stabilizator barku zalecany jest po wszelkiego rodzaju interwencjach chirurgicznych. Sprawdzi się także w przypadku różnorodnych przeciążeniach mięśni, urazach mechanicznych, nadwyrężeniach więzadeł, zwichnięciach, naderwaniach i zerwaniach mięśni i więzadeł barku.
Po ortezę można sięgnąć również w przypadku wystąpienia stanów zapalnych oraz zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu, a także przy porażeniach i bezwładności kończyny górnej.
Wyróżnia się również ortezy profilaktyczne, po które najczęściej sięgają sportowcy. Tego rodzaju stabilizator pozwala uchronić staw przed powstawaniem kontuzji w trakcie treningu.
Należy podkreślić, że dobór ortezy stawu barkowego powinien odbywać się pod nadzorem lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, jaki rodzaj stabilizatora sprawdzi się w naszym przypadku i jak długo będzie trzeba go nosić.
W sklepie medycznym Qmed oferujemy szeroki wybór stabilizatorów barkowych dedykowanych do różnych zastosowań. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ofertą.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI