Gorset ortopedyczny został stworzony z myślą o wsparciu i potrzebach kręgosłupa. Poszczególne przypadki, w których jego zastosowanie jest wskazane lub niezbędne różnią się między sobą i są spowodowane różnymi przyczynami. Jak się okazuje, dolegliwości w obrębie kręgosłupa bądź czynniki, które mogą źle na niego oddziaływać, są niezliczone. Gorset natomiast może stanowić nie tylko pomoc przy rehabilitacjach i zwalczaniu choroby, ale także być wsparciem profilaktycznym. Warto pamiętać, że takie decyzje muszą być poprzednio skonsultowane z lekarzem.
Skrzywienia i zwyrodnienia kręgosłupa
Gorset ortopedyczny najczęściej stosowany jest w przypadku skrzywień i zwyrodnień kręgosłupa. Najpopularniejszymi wadami w tym zakresie są skolioza, lordoza czy kifoza, których zaawansowane stadium może w dorosłym życiu skutecznie utrudnić wykonywanie codziennych czynności. O tym, czy stosowanie ortezy w danym momencie jest konieczne, decyduje lekarz. Im wcześniej zostanie wykryte zwyrodnienie, tym większe szanse na jego zahamowanie lub całkowite wyleczenie.
Bóle różnego pochodzenia
Poszczególne bóle mogą być następstwem długo nieleczonych i zaniedbanych zwyrodnień. Gorset ortopedyczny pomaga wówczas przy ostrych i przewlekłych dolegliwościach, jednak należy pamiętać, że może to być jedynie doraźne rozwiązanie. Ponadto, czas korzystania ze wsparcia ortezy nie może być zbyt długi. Długo nieużywane mięśnie mogą być bowiem źródłem i powodem jeszcze silniejszych bóli w przyszłości. Zwiększa to dodatkowo ryzyko ponoszenia kontuzji i urazów. Stosowanie gorsetu ortopedycznego jest natomiast jak najbardziej wskazane po wszelkiego rodzaju zabiegach czy operacjach chirurgicznych kręgosłupa lub jego okolic, kiedy organizm potrzebuje czasu na regenerację i nie może być przeciążany.
Życie codzienne
Oczywiście istnieje wiele takich przypadków, gdzie zastosowanie gorsetu nie musi wiązać się z chorobą bądź konkretnymi wadami kręgosłupa. Jest on na przykład często stosowany przez sportowców, najczęściej konkretnych dziedzin, które wiążą się z podnoszeniem ciężarów. Analogicznie stanowi to także zbawienne rozwiązanie dla osób, których praca również opiera się na dźwiganiu. Pozostałymi przypadkami, w których moglibyśmy się nie spodziewać wykorzystania gorsetu ortopedycznego, jest praca związana z siedzącym trybem życia, bądź praca za kierownicą. Osoby, które są skupione na dobrym stanie i zdrowiu swojego kręgosłupa, cechuje właściwy rozsądek. Zaniedbanie tego aspektu może wróżyć przykre następstwa w przyszłości i mieć wpływ na cały organizm.