Urazy i uszkodzenia łąkotki. Co o nich wiesz?
Ortopedia

Urazy i uszkodzenia łąkotki. Co o nich wiesz?

Odczuwasz nagły ból kolana, który tylko potęguje się podczas klękania i zginania? Nie warto lekceważyć takich objawów i skonsultować je ze specjalistą. Być może doszło do uszkodzenia łąkotki. Czym jest? Gdzie się znajduje?

Czym jest łąkotka i gdzie się znajduje?


Łąkotka jest elementem układu szkieletowego, zbudowanego z tkanki chrzęstnej. Znajduje się między kością piszczelową a udową w stawie kolanowym. Jej wytrzymałość na skręcanie i rozciąganie jest spowodowana tym, że w przeważającej większości jest zbudowana z włókien łącznotkankowych. Wyróżniamy łąkotkę przyśrodkową i boczną. Wyglądem przypominają formę półksiężyca.

Uszkodzenia łąkotki – objawy


Głównymi objawami uszkodzenia łąkotki jest ból kolana – nagły, uniemożliwiający normalne poruszanie się. Wokół stawu pojawia się obrzęk, a kontuzjowany odczuwa w tym miejscu tzw. nadmierne ucieplenie. Obserwuje się także uczucie blokowania, usztywnienia stawów. Oprócz tego pojawia się coś, co potocznie nazywamy „uciekaniem kolana”. Jego niestabilność utrudnia wykonywanie prawidłowych kroków.

Przyczyny uszkodzeń łękotki


W niektórych przypadkach łąkotka może się samodzielnie wygoić – zwłaszcza jej zewnętrzne obszary. Jest to ściśle skorelowane z miejscem, w którym doszło do uszkodzenia. W niektórych przypadkach zalecana jest operacja i używanie stabilizatora stawu kolanowego.
Dość często do uszkodzeń łąkotki dochodzi podczas uprawiania sportu. Kontuzja powstaje najczęściej podczas zbyt prędkiego wyprostowania kolana, które znajdowało się w stanie częściowego zgięcia i rotacji, lub z powodu przeprostu. W takich wypadkach dochodzi do przekroczenia możliwości wytrzymałościowych łąkotki.
Uszkodzenia powstałe w obrębie łąkotki wymagają w wielu przypadkach podjęcia leczenia ortopedycznego. Po konsultacji i nierzadko wykonanym badaniu lekarz zaleci odpowiednią strategię rehabilitacyjną. Niekiedy okazuje się, że tylko operacja może przynieść wymierne rezultaty. Zignorowanie bólu może być brzemienne w skutkach.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI