Upadki osób starszych
Ortopedia

Upadki osób starszych

Średnio co trzecia osoba starsza upada przynajmniej raz w roku. Większość z nich okazuje się być raczej niegroźna, jednak nawet 15% z nich staje się przyczyną poważniejszych urazów, z których połowa to złamania będące trudne w leczeniu u osób starszych. Pozostałe skutki to m.in. urazy głowy, bolesne stłuczenia oraz strach przed kolejnym upadkiem.

 

Osoby starsze najczęściej przewracają się podczas chodzenia, wstawania oraz siadania, prac w ogrodzie czy w trakcie dźwigania. Przyczyny upadków dzieli się na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wewnętrzne dotyczą stanu zdrowia i mogą być bardzo zróżnicowane. Mowa tu o chorobach neurologicznych (np. Parkinson), psychiczne (stany lękowe, otępienie), zaburzenia metaboliczne, choroby układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca), choroby narządów ruchu (np. zapalenia lub zwyrodnienia stawów, zniekształcenia stóp) czy też choroby narządów zmysłów. Natomiast czynniki zewnętrzne wynikają z otoczenia: mogą to być złe warunki atmosferyczne, przez które nawierzchnia staje się śliska, nieodpowiednie obuwie, czy przyczyny środowiskowe jak nierówny chodnik.

 

Ryzyko upadku wzrasta wraz z wiekiem, kiedy pojawiają się zmiany w układzie kostno- stawowym, czuciu powierzchownym, narządach słuchu oraz wzroku. Osoba starsza potrzebuje kilka razy więcej światła niż nastolatek, by zauważyć przeszkodę. Bardziej kłopotliwe staje się także ocenienie odległości między utrudnieniami.

 

Jak się okazuje nawet połowa upadków w domach jest spowodowana przez czynniki środowiskowe. Pokazuje to brak przystosowania warunków do potrzeb osób starszych. Najczęściej utrata równowagi jest spowodowana nieodpowiednim światłem, stromymi schodami, śliskimi posadzkami, zawiniętymi dywanami i chodniczkami, nierówną nawierzchnią, zbyt wysokimi krawężnikami oraz progami, a także brakiem uchwytów i poręczy.

 

Aby zapobiec wypadkom należy przede wszystkim zwracać uwagę na stan zdrowia starszej osoby. Nawet najmniejszy symptom (zaburzenia równowagi czy też ból głowy) lepiej zgłosić lekarzowi, który ew. zleci dodatkowe badania.

 

Koniecznością jest także odpowiednie przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej. W sprzedaży dostępne są rozmaite pomoce, które zmniejszą ryzyko wypadku: są to balkoniki, laski czy różnorodne podpórki dostosowane do określonych potrzeb użytkowników. Nie zapomnijmy także o usunięciu niepotrzebnych elementów, które mogłyby przyczynić się do upadku. Dlatego lepiej też zlikwidować wszelkie dywaniki, a dywany przymocować do podłogi (np. można je podkleić, aby się nie zawijały), zapewnić odpowiednie oświetlenie, a do łazienki zakupić maty antypoślizgowe.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI