Temblak – zastosowanie
Ortopedia

Temblak – zastosowanie

Temblak zaliczamy do uniwersalnych stabilizatorów ramienia, który sprawdzi się w różnorodnych sytuacjach. Sprawdzi się w przypadku konieczności unieruchomienia kończyny górnej, gdy doszło do jej skręcenia lub zwichnięcia. Przyda się również w poważniejszych urazach do podtrzymania ręki np. w złamaniach, porażeniach czy niedowładach. Kiedy jeszcze warto zaopatrzyć się w temblak? Więcej szczegółów w dzisiejszym artykule.

Temblak to proste, ale przydatne akcesorium rehabilitacyjne, które sprawdzi się w wielu sytuacjach od niewielkich urazów, przez złamania, po nawet niedowład kończyny górnej. Jego zadaniem jest podtrzymanie ręki w pozycji zgiętej w łokciu. To znacznie ułatwia funkcjonowanie np. gdy mamy założony gips.
Do najczęstszych sytuacji, w których stosuje się temblak należą złamania kości przedramienia, ramienia, złamanie obojczyka, łopatki lub urazy stawu ramiennego, łokciowego barkowo-obojczykowego lub mostkowo-obojczykowego.
W przypadku lżejszych urazów, jak zwichniecie czy skręcenie stawu w ręce, temblak stanowi jedyną możliwość przynajmniej częściowego unieruchomienia kończyny górnej.
Po temblak często również sięgają osoby cierpiące na niedowład lub paraliż będący efektem np. udaru mózgu.
W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można znaleźć różne rodzaje temblaków. Znajdziemy wśród nich temblak na rękę, temblak na bark oraz stabilizator zarówno na ramię jak i na bark, to tzw. kamizelka ortopedyczna.

Temblak – jak wybrać?


Na rynku można znaleźć temblaki wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych wersji należą te z dzianiny poliamidowej, z pianki poliuretanowej lub z siatki. Występują również temblaki powstałe z bardzo zaawansowanych technologicznie materiałów takich jak PCM. To surowiec, który nie tylko zapewnia odpowiednie podparcie, ale też reguluje temperaturę i wymianę ciepła.
Jednak wybierając temblak, należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał wykonania, ale również na rozmiar. Tylko odpowiednio dobrana wielkość jest w stanie nam zapewnić prawidłowe potrzymanie lub unieruchomienie.
W sklepach ze sprzętem medycznym można znaleźć szeroką gamę rozmiarów temblaków od XS do XXL. Z powodzeniem więc znajdziemy w nich idealny model zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego mężczyzny.
Wybierając temblak, nie musimy zwracać uwagi na stronę. Ten sprzęt rehabilitacyjny jest uniwersalny, pasuje zatem na prawą i na lewą rękę.

Temblak – jak zakładać?


Zakładanie temblaka jest uzależnione od jego rodzaju. Tradycyjną wersję na rękę zakładamy przez zamieszczenie ręki w rękawie i przełożeniu przez głowę paska. Pasek powinien znaleźć się na zdrowym ramieniu. Pamiętajmy o jego odpowiedniej regulacji, tak by ręka w łokciu była zgięta pod kątem 90 stopni.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI