Temblak, czyli usztywnienie uszkodzonej kończyny górnej
Ortopedia

Temblak, czyli usztywnienie uszkodzonej kończyny górnej

Jak powszechnie wiadomo, każdy poważniejszy uraz którejkolwiek z części ludzkiego ciała wymaga najpierw długotrwałego leczenia, a potem równie długiej rehabilitacji. Przykładem takich kontuzji są niektóre złamania, zwłaszcza z odpryskiem lub przemieszczeniem kości bądź też nienaturalnym przebiegiem pęknięcia. Ale nawet z pozoru błahe uszkodzenie kości może nastręczać wielu problemów. W przypadku złamania kończyny górnej, niezależnie od poziomu jego skomplikowania, dla podtrzymania opatrunku gipsowego oraz prawidłowego zrośnięcia się kości ręka powinna być usztywniona za pomocą temblaka.


Tego rodzaju opaska medyczna równie dobrze sprawdzi się już po zdjęciu gipsu, podczas rehabilitacji uszkodzonej ręki, a także jako doraźna pomoc przy zwichnięciu stawów (łokciowego, ramiennego, barkowego) oraz przy zespołach bólowych kończyny górnej i obręczy barkowej. Temblak pomaga również w stanach zapalnych i urazach tkanek miękkich ręki, stabilizując i ograniczając jej ruchomość. Z kolei przy porażeniach i niedowładach jest wykorzystywany w celu profilaktyki podwichnięcia głowy kości ramiennej. Temblak nie jest natomiast potrzebny przy złamaniach otwartych, jak również zwichnięciach i złamaniach, które wymagają bardziej zaawansowanego unieruchomienia.


Temblaki tworzone są z różnych materiałów - czasem jest to tkanina, czasem włóknina polipropylenowa, zaś latem najlepiej sprawdza się przewiewna siatka. Większość dostępnych na rynku produktów umożliwia regulację długości paska otaczającego kark. Temblaki mogą być miękkie lub usztywnione, mogą też zawierać dodatkowe unieruchomienie obręczy barkowej. Większość dostępnych opasek składa się z jednej dużej części, zakładanej na jedno ramię, jednak można również spotkać temblaki dwuczęściowe oraz dwuramienne. Natomiast w razie wypadku, gdy nie dysponujemy specjalistycznym sprzętem, możemy stworzyć prowizoryczny temblak z chusty lub kawałka ubrania.


Wybierając odpowiednią dla siebie opaskę podtrzymującą, powinniśmy wziąć pod uwagę porę roku, w której będziemy z niej korzystać. Jest to istotne z dwóch powodów: po pierwsze, jak już wspomniano, latem lepiej sprawdza się temblak z przewiewnej siatki, co pozwala uniknąć zwiększonej potliwości przedramienia. Po drugie, temblak noszony zimą musi być nieco większy, gdyż do obwodu ręki należy doliczyć dodatkową warstwę kurtki. Należy również zwrócić uwagę na osłonę paska w okolicy karku, która pozwoli zapobiec nieprzyjemnym obtarciom.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI