Strzelanie w stawach. Czy jest się czego obawiać?
Ortopedia

Strzelanie w stawach. Czy jest się czego obawiać?

Wielokrotnie podczas przeciągania, wykonywania ćwiczeń, a nawet podczas codziennego poruszania się, słyszysz nieprzyjemny dźwięk, który wydobywa się z Twoich stawów? Strzelanie w stawach – z czego wynika? Jakie są tego konsekwencje?

Skąd może się brać?


„Strzelanie” pojawia się najczęściej po chwili bezruchu lub kiedy sami je wymusimy na naszych stawach. Przyczyn jest wiele. Najczęstsze z nich to przeciążenie, urazy czy rozmiękanie stawu. Nie bagatelizujmy tego znaku, bo możemy ponieść tego konsekwencje.
Strzelanie w stawach może być oznaką wielu jednostek chorobowych, które wymagają interwencji lekarza i środków zaradczych. Charakterystyczny dźwięk może wskazywać na między innymi:

    • zmiany degeneracyjne w chrząstce stawowej zwane chonodromalacją,

 

    • konflikt tkanek miękkich z wystającymi elementami kostnymi,

 

    • niedobór odpowiednich składników odżywczych w organizmie,

 

    • luźną strukturę połączeń międzykostnych.W jakich stawach się pojawia?


Strzelanie dotyczy najczęściej stawu kolanowego, biodrowego, a także łopatki. W wypadku kolana zwykle chodzi o nadmierne przeciążenie stawu. Powodem może być także płaskostopia czy koślawość. Staw biodrowy daje o sobie znać poprzez tzw. przeskakiwanie. Jest to konsekwencją tarcia na linii tkanek miękkich i wystających elementów kostnych. Wyróżnia się także „zespół trzaskającej łopatki”. Przyczyną jego zaistnienia jest zaburzenie biomechaniki ruchu łopatki.

Co należy zrobić?


Trzeba udać się do lekarza, który pokieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Leczenie obejmuje najczęściej rehabilitację oraz farmakoterapię. Pacjent zażywa niesteroidowe leki przeciwzapalne, które rozluźniają tkankę miękką i poprawiają metabolizm chrząstki. Dobre wyniki daje także poddanie się fizykoterapii – laseroterapia, ultradźwięki czy krioterapia. Dzięki nim poprawiają się funkcje mięśniowe oraz metabolizm tkanek miękkich. Specjalista może także zlecić wykonywanie ćwiczeń leczniczych, które polegają na rozciąganiu przykurczonych tkanek, a także ćwiczenia posturalne, które mają na celu poprawienie postawy pacjenta. Ponadto zaleca się unikania obciążonego stawu i unikanie ruchów oraz pozycji, które prowokowałby trzaski. Czasem kondycję stawu skokowego poprawiają ortezy.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI