Sportowy stabilizator na kolano – czy warto?
Ortopedia

Sportowy stabilizator na kolano – czy warto?

Kolano to jeden z najbardziej newralgicznych stawów w naszym ciele. Jego skomplikowana budowa oraz spore przeciążenia, na które jest narażony powodują, że nie trudno o jego uraz. Zwłaszcza sportowcy profesjonalni oraz ludzie regularnie uprawiający jakąś aktywność fizyczną często uskarżają się na bóle kolan, które ograniczają ich możliwości treningowe. W takiej sytuacji pomocny może okazać się sportowy stabilizator na kolano.

Zanim dowiesz się więcej na temat sportowych stabilizatorów kolana, musisz wiedzieć, że odpowiedni model zawsze powinien dobrać lekarz lub fizjoterapeuta. Samodzielne stosowanie tego typu sprzętu rehabilitacyjnego może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza, że nie w każdej sytuacji orteza pomoże, a jedynie przyniesie chwilową ulgę w bólu. Dlatego istotne jest, by przed sięgnięciem po jakąkolwiek metodę wsparcia, kolano obejrzał lekarz i stwierdził, w czym tkwi przyczyna dolegliwości.

Stabilizator kolana – czym jest i jak działa?


Stabilizator kolana może być miej lub bardziej skomplikowany w swojej budowie. Wszystko zależy od modelu. Jednak jego podstawowa konstrukcja jest zawsze podobna. To rodzaj opaski, którą zakłada się przez stopę lub zapina się na rzepy. Jej zadaniem jest odciążenie stawu, utrzymanie rzepki kolanowej w prawidłowym miejscu oraz jej ochrona przed urazami i przemieszczaniem się.

Stabilizator kolana – dla kogo?


Sportowe stabilizatory na kolano świetnie sprawdzają się dla osób aktywnych fizycznie. Warto je stosować zwłaszcza wtedy, gdy staw był już wcześniej uszkodzony. Taka orteza zapobiegnie nawrotom kontuzji.
Ponadto stabilizator może pełnić funkcję profilaktyczną dla osób uprawiających sporty szczególnie narażające staw kolanowy na uszkodzenia. Zaliczamy do nich np. jazdę na nartach, tenis czy podnoszenie ciężarów.

Rodzaje stabilizatorów na kolano


Zanim wybierzesz odpowiedni stabilizator na kolano, warto poznać dostępne opcje.
Do najbardziej popularnych, a jednocześnie najprostszych w konstrukcji należą stabilizatory miękkie. Dają one najlżejsze wsparcie, dlatego sprawdzą się profilaktycznie lub w przypadku niewielkich dolegliwości. Poleca się je przede wszystkim w przypadku uprawiania niezbyt inwazyjnych sportów takich jak nordic walking czy jazda na rowerze.
Do bardziej angażujących staw kolanowy sportów polecamy wybór stabilizatorów twardych. Dzięki swojej solidniejszej konstrukcji utrzymują kolano na swoim miejscu i zapobiegają przesuwaniu się tkanek. Tego typu orteza może również złagodzić niewielkie bóle stawów.
Na uwagę zasługują również stabilizatory z wbudowanymi polaryzatorami emitującymi pole magnetyczne, które łagodzi dolegliwości bólowe, a do tego przyspiesza regenerację mięśni w czasie i po treningu.
Ortezy i stabilizatory na kolano warto kupować w sprawdzonych miejscach. Jednym z nich są z pewnością sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym MDH oferujące wysokiej jakości, rekomendowane przez lekarzy i fizjoterapeutów akcesoria dla sportowców i nie tylko. Do tego odpowiednio wyszkoleni i doświadczeni sprzedawcy pomogą wybrać Ci idealny stabilizator na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI