Skutki źle dobranego obuwia u biegaczy
Ortopedia

Skutki źle dobranego obuwia u biegaczy

W Polsce pojawia się coraz więcej miłośników zdrowego trybu życia, a co za tym idzie także biegania i innych sportów. Jednak nieodpowiednio dobrane do treningów obuwie może przyczynić się do problemów ze stawami i nie tylko.

Skutki treningów z złym obuwiu

Pierwszą kwestią, którą należy poruszyć jest oczywiście dyskomfort oraz ból. Prócz tego pojawia się kwestia osłabienia bariery naskórkowej, rogowacenia naskórka czy nadmiernego pocenia się stopu.

Podobnie jak w przypadku nieprawidłowej techniki obiegu, złe obuwie może przyczynić się do przeciążenia i uszkodzenia stawów kolanowych i biodrowych oraz niewydolności układu kostno-stawowego. Kumulujące i nawarstwiające się drobne urazy mogą doprowadzić do rozwijania się odczynów zapalnych oraz zespołów bólowych, które są uciążliwe w codziennych funkcjonowaniu.

Przez niewłaściwe ułożenie stopy w bucie w trakcie treningów duże obciążenie pogłębiają istniejące już wady. Dotyczy to m.in. deformacji palców, płaskostopia czy koślawości pięty. Złe obuwie sprzyja też kontuzjom, skręceniom kostek, a także zapalenia ścięgien i mięśni, a nawet zerwania więzadeł.

Jak radzić sobie z urazami?

Ważne jest, aby organizm miał odpowiednią ilość czasu na regenerację, dzięki czemu będzie zregenerowany i gotowy do następnego wysiłku. W uśmierzeniu bólu pomagają zimne okłady z lodu, które należy kilkakrotnie powtarzać. Koniecznie należy też dobrze zabezpieczyć bolące miejsce przed nadmiernym ruchem. W takim przypadku świetnie sprawdza się np. orteza stawu skokowego.

Jakie obuwie wybrać?

Przede wszystkim obuwie powinno być dopasowane do uprawianej przez nas dyscypliny. Powinny mieć odpowiednią wagę (buty do biegania powinny być zdecydowanie lżejsze) i mieć wsparcie pięty i amortyzację. Najważniejsze są jego właściwości, a nie wygląd czy cena. Dlatego też przed zakupem warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. W przeciwnym razie, jeśli nie znamy się na tym zagadnieniu, możemy skończyć z bólem nóg czy poważniejszym urazem.

Problemy ze stopami w znacznej większości wynikają ze źle dobranego obuwia. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że problemy ze stopami mogą przyczynić się do kolejnych urazów innych partii naszego ciała: szyi, pleców, bioder czy kolan. Dlatego też niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie do interesującego nas sportu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI