Skręcenie nadgarstka
Ortopedia

Skręcenie nadgarstka

Skręcenie nadgarstka to bardzo nieprzyjemny i bolesny uraz. Powstaje w skutek gwałtownego i jednocześnie nie do końca naturalnego ruchu stawu. Skręcenie może być lekkie albo bardziej rozległe- połączone z naderwaniem torebek oraz więzadeł stawowych i urazem chrząstki i łąkotki.

 

Nadgarstek ma bardzo skomplikowaną budowę. Składa się z ośmiu kości ułożonych w dwóch szeregach, które razem z otaczającymi tkankami tworzą kanał nadgarstka. Właśnie w nim biegną ścięgna odpowiedzialne za ruchy palców oraz nerwy łączące rękę z rdzeniem kręgowym: łokciowy, promieniowy i pośrodkowy. Co więcej, w nadgarstku znajduje się dużo drobnych stawów, które są narażone na rozmaite urazy.

 

Do skręcenia nadgarstka dochodzi stosunkowo często, może nastąpić nawet w wyniku zwykłego upadku na zgiętą rękę. Główne objawy skręcenia nadgarstka to opuchnięcie dłoni, ból nadgarstka, który nasila się podczas ruchu oraz ograniczone możliwości ruchowe w obrębie stawu. Jego leczenie powinno być przeprowadzone skrupulatnie w konsultacji lekarzem, bowiem w przeciwnym razie mogą pojawić się po nim różne powikłania: zniekształcenie bądź osłabienie stawu, uszkodzenie ścięgna lub mięśnia, a nawet złamanie nadgarstka. Przed rozpoczęciem leczenia może pojawić się konieczność wykonania zdjęcia rentgenowskiego.

 

Leczenie polega na unieruchomieniu kończyny w stawie przy użyciu opaski elastycznej. Koniecznie staw należy schłodzić stosując zimne okłady oraz preparaty ułatwiające wchłanianie krwiaka. Staw trzeba również odciążyć, by nie powiększyć urazu i przyczynić się do ewentualnych komplikacji. Najlepszym rozwiązaniem jest usztywnienie, do którego wykorzystuje się stabilizator nadgarstka. Bezruch może trwać od kilku dni do dwóch tygodni.

 

Jeżeli w trakcie badania okaże się, że nastąpiło również zerwanie więzadeł, bądź gdy ból nie ustępuje, lekarz przeprowadza operację, w trakcie której zszywa więzadła oraz stabilizuje nadgarstek specjalnymi drutami. Po zabiegu nadgarstek musi zostać usztywniony szyną lub gipsem, a następnie przeprowadza się rehabilitację, która polega na pobudzeniu ukrwienia.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI