Skolioza u dziecka
Ortopedia

Skolioza u dziecka

Skolioza jest wadą postawy, która staje się coraz częstszym problemem ludzkości. Najczęściej obejmuje ona odcinek piersiowy kręgosłupa lub środkową część pleców i sprawia ona, że zamiast naturalnej i delikatnie łukowatej formy kręgosłup przebiera postać litery S. Jak walczyć ze skoliozą?

Przyczyny

Przyczyny rozwoju skoliozy mogą być różne. Najczęściej do skoliozy przyczyniają się schorzenia wrodzone (jak np. krąg klinowy czy zrosty żeber), nieprawidłowa budowa miednicy, czy nierówna długość dolnych kończyn.

Jednak duży wpływ na stan naszego kręgosłupa ma również nasz tryb życia: za mała ilość ruchu, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia czy noszenie ciężkich plecaków. W momencie, gdy dziecko idzie do szkoły rozpoczyna się również szybszy wzrost dziecka. W tym czasie mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca, przez co nie są wystarczającym wsparciem dla jego kręgosłupa. Jednocześnie w tym samym czasie dzieci spędzają coraz mniej czasu na aktywnościach fizycznych, zabawach czy bieganiu, a coraz dłużej siedzą w ławce bądź przy komputerze przyjmując przy tym nieprawidłową dla kręgosłupa pozycję.

Objawy skoliozy

Znakiem rozpoznawczym jest tutaj nadmiernie wygięty kręgosłup, który powoduje zaburzenia równowagi tułowia i jednocześnie przesuwa środek ciężkości ciała. W efekcie u osoby z tym schorzeniem występują: nadmiernie wystające łopatki, ramiona i biodra są na różnej wysokości, pojawia się garb z jednej strony pleców (tzw. garb żebrowy, który jest wynikiem wypchnięcia przez kręgi żeber), a wcięcie w talii z jednej strony jest o wiele wyraźniejsze niż z drugiej strony.

Leczenie

Metoda leczenia skoliozy jest uzależniona od wieku leczonej osoby oraz poziomu zaawansowania schorzenia. W przypadku niewielkich skrzywień, gdy dzieci są mniejsze (w wieku ok. 8 lat) bardzo często wystarczą odpowiednie ćwiczenia korekcyjne oraz zmiana nawyków: dziecko powinno się jak najwięcej ruszać (w ten sposób wzmocnią się mięśnie oraz więzadła stabilizujące kręgosłup).

 

Niezwykle pomocny jest także gorset ortopedyczny, który pomaga utrzymać odpowiednią postawę i zahamować rozwój skoliozy. Stosowany jest u pacjentów, którzy wciąż rosną. To, jak długo gorset powinien być noszony określa lekarz na podstawie poziomu skrzywienia kręgosłupa i przeprowadzonych badań.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI