Rehabilitacja ortopedyczna – czym jest i jak przebiega?
Ortopedia

Rehabilitacja ortopedyczna – czym jest i jak przebiega?

Rehabilitacja ortopedyczna to złożony proces działań mający na celu przywrócenie narządu ruchu do możliwie najlepszego funkcjonowania. Dotyczy ona zarówno osób po różnego rodzaju urazach, jak i cierpiących na przewlekłe dolegliwości, jak np. rwa kulszowa czy bóle kręgosłupa. Rehabilitacja ortopedyczna powinna być wykonywana pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Składają się na nią terapia manualna, ćwiczenia fizyczne oraz dodatkowe zabiegi fizykoterapeutyczne.

Rehabilitacja ortopedyczna - dla kogo?


Na rehabilitację najczęściej zgłaszają się osoby po różnego rodzaju urazach, zwichnięciach, złamaniach czy kontuzjach. Wówczas jest ona nieodłącznym elementem powrotu do zdrowia. Może być wykonywana zarówno podczas noszenia ortezy czy stabilizatora, jak i po jego ściągnięciu.
Drugą grupę pacjentów rehabilitacyjnych stanowią osoby, które cierpią na przewlekłe problemy z narządem ruchu. Najczęstsze przypadki to bóle kręgosłupa lub kolan czy rwa kulszowa.

Rehabilitacja ortopedyczna – jak przebiega?


Długość i specyfika rehabilitacji ortopedycznej zależą przede wszystkim od rodzaju urazu lub schorzenia. Ważne jest również dostosowanie natężenia pracy do możliwości pacjenta. W niektórych przypadkach centralnym punktem będzie praca terapeutyczna fizjoterapeuty w postaci terapii manualnej. Z czasem jednak siła ciężkości powinna przenieść się na samodzielną pracę osoby rehabilitowanej, co przejawia się głównie w odpowiednio dobranych ćwiczeniach fizycznych z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego.
Części pacjentów zaleca się też zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak laser, pole magnetyczne, prądy czy ultradźwięki. Mają one za zadanie pobudzić tkanki do regeneracji, a tym samym przyspieszyć proces zdrowienia chorej lub uszkodzonej części ciała.
To jak długo będzie trwała rehabilitacja ortopedyczna zależy od indywidualnego przypadku. W niektórych sytuacjach wystarczy kilka tygodni, w innych potrzebne są miesiące a czasem nawet rok i więcej.
By rehabilitacja zadziałała, bardzo ważna jest jej regularność i zaangażowanie pacjenta. To nie jest proces, który zachodzi z dnia na dzień, a postępy wykonywane są stopniowo i to przy dużym wysiłku pacjenta. Nie wolno się zatem zniechęcać i warto uzbroić się w cierpliwość już na samym początku, zwłaszcza jeśli nasza kontuzja jest skomplikowana np. dotyczy stawu kolanowego.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI