Przyczyny, objawy i leczenie wybitego palca
Ortopedia

Przyczyny, objawy i leczenie wybitego palca

Wybity palec należy do dość często spotykanych kontuzji, na szczęście niegroźnych, za to dość bolesnych. Jak można się go nabawić, jak rozpoznać i leczyć? O tym w dzisiejszym artykule.

Mianem wybitego palca potocznie określa się zwichniecie lub podwichnięcie stawu paliczkowego. Tego rodzaju kontuzja często zdarza się osobom aktywnym fizycznie. Do jej powstania przyczynia się uderzenie wyprostowanym palcem o nawierzchnię. Wybity palec to równie często efekt upadku z podparciem. Dolegliwość może dotyczyć zarówno stawów w obrębie dłoni, jak i stopy.

Wybity palec – objawy


Najbardziej zauważalnym objawem wybitego palca jest silny ból stawu. Może pojawić się również obrzęk lub krwiak, a także drętwienie w obrębie kontuzjowanej kończyny. Palec może ulec zasinieniu, a w ręce pojawić się uczucie zimna. Całości towarzyszy ograniczenie ruchomości stawu.
Należy pamiętać, że objawy wybitego palca są zbliżone do poważniejszych urazów. Dlatego kiedy wystąpią, należy udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy któryś z paliczków nie uległ złamaniu.

Przyczyny wybitego palca u ręki


Wybicie palca u ręki najczęściej dotyka osoby grające w koszykówkę, siatkówkę czy piłkę ręczną. Podawanie twardej piłki z dużą siłą łatwo może przyczynić się do pojawienia się kontuzji. Wystarczy chwila nieuwagi, by silniejsze uderzenie spowodowało wybicie palca.

Przyczyny wybitego palca u nogi


Nie tylko palec u ręki może ulec wybiciu. Zdarza się to również w przypadku palców u nogi. Ta przypadłość często dotyka osoby trenujące piłkę nożną, bieganie, kick – boxing i inne sztuki walki. Do kontuzji dochodzi w wyniku niefortunnego kopnięcia lub uderzenia w przeszkodę.
Nie trzeba być też sportowcem, by wybić palec u nogi. Czasem wystarczy przypadkowe uderzenie w róg kanapy we własnym domu.

Wybity palec – leczenie


Kiedy dojdzie do wybicia palca, w pierwszym odruchu należy przyłożyć do kontuzjowanej części ciała coś zimnego, by zapobiec tworzeniu się obrzęku i krwiaka. Następnie trzeba udać się do lekarza. Nie warto bagatelizować kontuzji, gdyż przechodzona będzie się dłużej leczyć, a do tego mogą wystąpić powikłania. Ponadto nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać, czy palec faktycznie jest wybity czy np. uległ złamaniu. To potrafi ocenić tylko lekarz na podstawie zdjęcia RTG.
Specjalista zadecyduje także, czy w naszym przypadku konieczne będzie stosowanie opatrunku gipsowego. Lepszą alternatywą może być sięgnięcie po specjalistyczną ortezę, której różne modele można znaleźć w sklepie rehabilitacyjnym MDH.
W przypadku wybicia palca unieruchomienie może być konieczne przez okres 2-3 tygodni. Po tym czasie będzie wskazana rekonwalescencja polegająca na ograniczeniu aktywności fizycznej oraz wzmocnieniu mięśni dłoni lub stopy.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI