Przyczyny bólu stawów
Ortopedia

Przyczyny bólu stawów

Z bólem stawów zmaga się wiele osób. Nawet jeśli na nic nie chorujemy, to od czasu do czasu da znać o sobie nasze kolano czy łokieć. Dolegliwości bólowe w okolicach stawów mogą mieć zróżnicowane przyczyny. O tych najpopularniejszych piszemy w dzisiejszym artykule.

Ból stawów uznaje się za przypadłość osób starszych, ale nie zawsze tak jest. Coraz częściej, w wyniku siedzącego trybu życia, złej diety i ogólnego zaniedbania organizmu bóle kolan, łokci czy bioder pojawiają się u coraz młodszych osób. Inną przyczyną są różnego rodzaju urazy, które mogą nas dotknąć na każdym etapie naszego życia.

Przyczyny bólu stawów w podeszłym wieku


Z biegiem czasu jednak mikrourazy stawów mogą zaowocować rozwinięciem się przewlekłego stanu zapalnego i choroby zwyrodnieniowej stawów, która objawia się bólem i ograniczoną ruchomością. Ponadto z wiekiem tkanka chrzęstna stawów traci na swojej sprężystości. A trzeba wiedzieć, że stanowi ona naturalne zabezpieczenie przed ocieraniem się kości o siebie. Do tego dochodzi także osłabienie mięśni, które utrzymują staw w odpowiednim ułożeniu. Wszystko to razem sprawia, że bóle stawowe są tak częste u ludzi w pewnym wieku.
U osób starszych rośnie również ryzyko rozwinięcia się choroby reumatoidalnej, która należy do rodzaju schorzeń autoimmunologicznych. W jej wyniku pojawia się nie tylko ból stawów, ale także stany zapalne elementów wokół nich takich jak mięśnie, ścięgna, kaletki maziowe czy więzadła.

Choroby wywołujące ból stawów


Ból stawów jest także wynikiem różnorodnych chorób. Do najczęstszych zalicza się polimialgię reumatyczną, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, chondrokalcydozę, choroba Forestiera, stany zapalne błony maziowej, dnę moczanową, fibromialgię czy torbiel Bakera.

Jak radzić sobie z bólem stawów?


Przeciwdziałanie bólowi stawów zależy przede wszystkim od przyczyn dolegliwości. W wielu sytuacjach stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się z ortezy, które pomagają utrzymać bolący staw w fizjologicznej pozycji. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można znaleźć szeroki wybór stabilizatorów kolana, barku, nadgarstka czy stawu skokowego. Ich różnorodność pozwala na idealne dopasowanie akcesorium do potrzeb danego pacjenta.
W bólach stawów znacząca jest także rehabilitacja, która obejmuje zabiegi fizjo- i fizykoterapeutyczne. O rodzaju niezbędnych działań decyduje lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta, który kieruje pacjenta na odpowiednie zabiegi.
Należy pamiętać, że stan naszych stawów w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci zdrowego stylu życia – odpowiedniej aktywności fizycznej i zdrowej diety. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi stawami do późnej starości.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI