Przeprost kolan
Ortopedia

Przeprost kolan

Przeprost kolan jest wadą powstającą zazwyczaj w wyniku uszkodzenia więzadeł krzyżowych oraz po jego rekonstrukcji. Polega on na wygięciu kolana na ponad 10 stopni w stosunku do naturalnie wyprostowanej nogi. W efekcie kolano jest niestabilne, do tego pojawia się częsty ból.

 

Patrząc na kolano z boku, przeprostowane kolano wygląda, jakby było wygięte w drugą stronę. Natomiast gdy spojrzymy z przodu, rzepka będzie sprawiała wrażenia, jakby wciskała się w staw. Stanie w takiej pozycji nadmiernie obciąża struktury stawów, więzadeł i chrząstki, dzieje się tak, gdyż w takiej sytuacji kolano pracują poza swoją fizjologiczną osią. Pozycja ta może przyczynić się do występowania bólu, zwyrodnień stawu oraz szybszego zużycia chrząstki.

 

Uszkodzenie więzadeł przyczyniające się do przeprostu często następuje podczas sportów kontaktowych (np. koszykówka, siatkówka, piłka nożna, hokej), jednak może być również skutkiem nagłych, gwałtownych ruchów.

 

Jednakże przeprost stawu kolanowego może występować również u osób zdrowych, które nie miały jakiegokolwiek urazu. W takim przypadku przeprost jest spowodowany złymi nawykami postularnymi. Jest on częstszy oraz wyraźniej widoczny u osób, które mają zbyt słabe mięśnie stabilizujące kolano oraz zbyt luźne struktury stawowe.

 

Takie ustawienie stawu może być spowodowane tym, że naszemu ciału jest w takiej postawie po prostu wygodniej. Może to wynikać z innych wad. Np. u osób z przeprostem występuje przodopochylenie miednicy oraz nadmierne wygięcie w lędźwiach (czyli pogłębiona lordoza lędźwiowa). Pochylona w ten sposób miednica wpływa na prawidłowe ustawienie na zgięciowe przez co ciało, by zrównoważyć odpowiednio to zgięcie, ustawia kolana w przeproście. Inną przyczyną może być blokada w stawie skokowym, które ustawia stopę w lekkim zgięciu podeszwowym.

 

Aby zapobiegać przeprostom należy wzmocnić mięśnie oraz stawy. Należy wzmacniać nie tylko mięśnie umacniające kolano, warto zadbać też o balans mięśniowo- powięziowy całego ciała. Przeprost skutecznie zwalczy stabilizator kolana, który (by skutecznie zapobiegać tej przypadłości) powinien posiadać regulację kąta wyprostu przeciwdziałając w ten sposób siłom przeprostnym.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI