Przegląd urazów stawu kolanowego cz.2
Ortopedia

Przegląd urazów stawu kolanowego cz.2

Dziś kontynuujemy wątek podjęty w poprzednim artykule dotyczącym rodzajów urazów stawu kolanowego. Poznajcie ich przyczyny i sposoby leczenia, czytając nasz dzisiejszy post.

Niestabilność stawu kolanowego


To przypadłość objawiająca się nadmierną ruchomością w kolanie. Zazwyczaj jest ona następstwem przebytego urazu. Dlatego tak ważny jest proces rehabilitacyjny podczas każdego uszkodzenia kolana. W innym przypadku ryzyko powtórnej kontuzji wzrasta.

Zwichnięcie rzepki stawu kolanowego


Rzepka to jedna z części składowych stawu kolanowego. Pełni ona funkcję ochronną dla kolana, a także zwiększa siłę mięśnia czworogłowego uda. Jej zwichnięcie polega na przesunięciu się rzepki z jej standardowego miejsca, co może wystąpić np. podczas aktywności fizycznej. Dodatkowym ryzykiem jest występowanie wad postawy lub nieprawidłowej budowy samej rzepki lub jej nieodpowiednie ustawienie.

Chondromalacja rzepki


Chondromalacja to inaczej rozmiękanie rzepki, czyli chrząstki stawowej. To proces postępujący, który ostatecznie prowadzi do zniszczenia samego stawu. Towarzyszy temu przewlekły ból oraz stany zapalne.
Przyczyny chondromalacji mogą być różne. Najczęściej wywołuje ją nadmierna aktywność fizyczna, częste przeciążenia, urazy, a także inne choroby organizmu lub nieprawidłowa budowa stawu.

Cysta Bakera


Zwana również torbielą podkolanową. Występuje w dole podkolanowym i przybiera postać niewielkiego guzka wypełnionego płynem stawowym. Przyczyną występowania cysty Bakera jest nadmierna produkcja płynu oraz zwiększone ciśnienie wewnątrz stawu.
Torbiel Bakera bywa konsekwencją innych chorób stawu kolanowego. Pojawia się też w wyniku uszkodzenia torebki stawowej, zapalenia kaletek maziowych, przeciążeń i urazów kolana.

Uraz łąkotki stawu kolanowego


Łąkotki to jedne z najważniejszych części stawu kolanowego. To one odpowiadają za amortyzację wstrząsów, stabilizację kolana, a także odżywienie i ochronę chrząstki stawowej.
Uszkodzenie łąkotek może być wynikiem nadmiernej lub nieprawidłowo wykonywanej aktywności fizycznej. Dotyka również osób starszych, u których może wystąpić proces zwyrodnienia tej części stawu.

Urazy kolana – jak leczyć?


Jak widać urazów stawu kolanowego jest wiele. Sposób ich leczenia zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia. Jednak w większości przypadków chory powinien nastawić się na długotrwały proces rehabilitacji i ćwiczeń własnych, które pomogą przywrócić kolano do pełnej sprawności.
W wielu przypadkach wykorzystuje się stabilizatory kolana, które pomagają utrzymać staw w odpowiedniej pozycji, a także odciążają go podczas wykonywania codziennych czynności. W skrajnych przypadkach pacjenci są zmuszeni całkowicie odciążyć kolano. Sięgają wówczas po kulebalkoniki rehabilitacyjne, a nawet wózki inwalidzkie. Dzieje się tak często, kiedy kolano było leczone operacyjnie. Wówczas czas powrotu do sprawności po zabiegu może wynosić nawet kilka miesięcy.
W wielu przypadkach jednak odpowiednio poprowadzona rehabilitacja i wytrwałe ćwiczenia ze strony pacjenta, a także korzystanie z zabiegów fizykoterapeutycznych czy terapii manualnej, potrafią zregenerować staw i przywrócić go do pełnej sprawności.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI