Przegląd urazów stawu kolanowego cz.1
Ortopedia

Przegląd urazów stawu kolanowego cz.1

Kolano to bardzo skomplikowany staw, który codziennie znosi duże obciążenia. Nietrudno więc o jego uszkodzenie. Na kontuzje szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. Ale również Ci, preferujący siedzący styl życia, mogą znaleźć się w grupie ryzyka. Tak naprawdę bowiem wystarczy jeden nieuważny krok, by uszkodzić delikatny staw kolanowy. Jakie urazy najczęściej dotykają tę partię ciała i jak im przeciwdziałać? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Przyczyny urazów kolana


Wśród najczęstszych przyczyn urazów kolana wyróżnia się upadki, zbyt intensywne lub niewłaściwe uprawianie sportu oraz wszelkiego rodzaju zwyrodnienia spowodowane obecną w organizmie chorobą.
Czasem zdarza się, że uraz kolana pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, np. podczas spaceru. Wystarczy, że źle ustawimy stopę i uszkodzenie gotowe. Dzieje się tak najczęściej z powodu niewystarczająco silnych mięśni okalających staw.
Z pozoru urazy kolana mogą wyglądać niegroźnie, jednak każdy z nich warto skonsultować z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Nieleczone bowiem przechodzą w stan przewlekły, który może skończyć się nawet operacją.

Przeciążenie stawu kolanowego


Najczęstszą dolegliwością dotykającą nasze kolana jest przeciążenie. Zdarza się ono nie tylko sportowcom i osobom regularnie uprawiającym sport, ale też pracownikom fizycznym lub osobom, które nagle musiały wykonać bardziej obciążające prace np. podczas przeprowadzki czy przemeblowania mieszkania.
Przeciążenie stawu kolanowego objawia się najczęściej uczuciem dyskomfortu, niewielkiego bólu, czasem ograniczenia ruchomości. Może wystąpić także stan zapalny.

Skręcenie stawu kolanowego


Skręcenie stawu kolanowego powstaje zazwyczaj w wyniku nadmiernej lub nieprawidłowo wykonywanej aktywności fizycznej. Może być również konsekwencją upadku. Uraz ten jest już nieco poważniejszy, a jego wynikiem może być całkowite lub częściowe uszkodzenie więzadeł. To niebezpieczna przypadłość, która wymaga specjalistycznego leczenia. Zaniedbanie urazu więzadeł kolana może mieć dla pacjenta przykre konsekwencje, łącznie z ograniczeniami ruchowymi i koniecznością korzystania z kul lub balkonika rehabilitacyjnego.

Zwyrodnienia stawu kolanowego


To przypadłość, która dotyka najczęściej osoby w średnim wieku i starsze. Wywoływana jest przez utratę chrząstki stawowej, co prowadzi do odsłonięcia powierzchni stawu i ich ocierania się o siebie. Wywołuje to ból, sztywność i ograniczenie ruchomości.
Zwyrodnienia kolana są najczęściej skutkiem innych chorób organizmu, mogą też wynikać z wad wrodzonych lub predyspozycji genetycznych. Uważa się również, że dolegliwość ta jest naturalnym następstwem starzenia się organizmu.
Z pewnością to, czy zwyrodnienie kolana lub jakiegokolwiek innego stawu dopadnie nas w starszym wieku zależy w dużej mierze od nas i naszego stylu życia.
Jak widać, rodzajów urazów kolana jest naprawdę sporo. O pozostałych przykładach przeczytacie w kolejnym artykule.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI