Powięź – wszystko, co musisz o niej wiedzieć cz.3
Ortopedia

Powięź – wszystko, co musisz o niej wiedzieć cz.3

Zwieńczając temat powięzi, dziś przedstawiamy sposoby jej leczenia i rehabilitacji. Okazuje się bowiem, że ćwiczenia, dobra dieta i inne nieinwazyjne zabiegi mogą zdziałać cuda, łącznie z likwidacją chronicznych dolegliwości bólowych. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, co robić w przypadku schorzeń powięzi.

Ćwiczenia profilaktyczne


By zadbać nie tylko o powięź, ale również o nasze mięśnie i stawy, powinniśmy wykonywać regularne ćwiczenia fizyczne. I nie chodzi tu jedynie o rekreacyjną aktywność w postaci jazdy na rowerze czy biegania. Równie istotne są treningi angażujące duże grupy mięśniowe. Dzięki nim pozbędziemy się nadmiernych napięć powstałych w trakcie dnia, zwłaszcza jeśli mamy siedzącą pracę lub pracujemy w jednostajnej pozycji.
Siedząc przy biurku, powinniśmy pamiętać o krótkich przerwach, w trakcie których rozciągniemy się i rozruszamy mięśnie oraz ich powięź.

Jadłospis dla zdrowia powięzi


Powięź zbudowana jest przede wszystkim z kolagenu. By zachować jej elastyczność i wytrzymałość, warto więc dostarczać jak najwięcej tego składnika wraz z dietą. Znajdziesz go w żelatynie, galaretkach i podrobach. Równie istotne jest zapewnienie sobie odpowiednich ilości witaminy C i E, gdyż odpowiadają one za proces syntezy kolagenu.

Rolowanie


Rolowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów pracy z powięzią. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym i ortopedycznym można się zaopatrzyć w specjalistyczne wałki i piłki, które umożliwią samodzielne masowanie powięzi każdego mięśnia. Dzięki regularnemu rolowaniu wzmocnisz i uelastycznisz powięź, a także pozbędziesz nadmiernego napięcia, co skutecznie zlikwiduje ból.

Terapia manualna


W przypadku uciążliwych, chronicznych schorzeń powięzi warto wybrać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii mięśniowo – powięziowej. Pomoże on zdiagnozować problem oraz przeprowadzi serię terapeutycznych zabiegów, które mogą pomóc nawet w bardzo trudnych przypadkach. Atutem terapii manualnej jest jej nieinwazyjność oraz działanie na przyczynę bólu, a nie sam objaw. Dzięki temu istnieje duża szansa, że po przeprowadzeniu serii zabiegów dolegliwości odpuszczą raz na zawsze.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI