Powięź – wszystko, co musisz o niej wiedzieć cz.2
Ortopedia

Powięź – wszystko, co musisz o niej wiedzieć cz.2

Dziś kontynuujemy temat powięzi. Z poprzedniego artykułu wiesz już, czym jest powieź, jak jest zbudowana i jakie pełni funkcje. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem zaburzeń powięzi, sposobem ich wykrywania, leczenia i postępowania rehabilitacyjnego.

Powięź – urazy


Do urazu powięzi może dojść w różnorodnych okolicznościach. Przyczyną może być upadek, przeciążenie czy uderzenie. Do uszkodzenia dochodzi czasem przy operacjach chirurgicznych. Bez względu na przyczynę w strukturze zachodzi wysięk włóknikowy. Jego celem jest naprawienie uszkodzenia, przy okazji jednak może dojść do usztywnia powięzi w uszkodzonym miejscu, co powoduje ograniczenie ruchu otaczanych przez powięź narządów lub mięśni.

Powięź – przykurcze


Przykurcze powięzi dotyczą najczęściej jej głębokiej warstwy. Spowodowane są najczęściej mikrourazami, czynnikami genetycznymi, a także złymi nawykami dnia codziennego. Siedzący tryb życia, dużo stresów i brak aktywności fizycznej sprawia, że powięź napina się, a jej rozciągniecie może powodować ból. Długotrwałe napięcie jest również przyczyną powstawania zrostów na powięzi, co dodatkowo zwiększa dolegliwości bólowe.

Powięź – zakażenia


Różnorodne infekcje organizmu mogą przenieść się również na powięź. Wyróżnia się tu m. in. zapalenie opłucnej, osierdzia czy otrzewnej. Choroby te wymagają zazwyczaj leczenia szpitalnego.
Istnieje również martwicze zapalenie powięzi. Dotyczy jej warstwy powierzchniowej. To rzadkie, ale groźne schorzenie wymaga leczenia chirurgicznego. Infekcja bowiem szybko się rozprzestrzenia i nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Schorzenia powięzi – przyczyny genetyczne


Powięź zbudowana jest przede wszystkim z kolagenu, więc zaburzenia w jego produkcji skutkują także problemami z omawianą strukturą. Przykładem chorób genetycznych, które mogą objawić się osłabieniem powięzi jest zespół Marfana oraz zespół Ehlersa – Danlosa. Ich pozostałymi objawami jest zwiększenie ruchomości stawów oraz powikłania narządowe.

Autoimmunologiczne schorzenia powięzi


Powieź to rodzaj tkanki łącznej, jej schorzenia towarzyszą więc często reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy układowemu toczniowi rumieniowatemu.
W ostatnich latach lekarze i badacze dochodzą do wniosku, że klasyczne bóle mięśniowe wcale nie muszą oznaczać bólu samego mięśnia, ale powięzi właśnie. Gdy pojawia się bowiem stan zapalny, ilość receptorów bólowych w powięzi wzrasta, wywołując nieprzyjemne dolegliwości.
Jak widać schorzeń powięzi jest sporo. Ich objawów lepiej nie bagatelizować. W przypadku niezidentyfikowanego bólu najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci dalszą diagnozę. Dobrym rozwiązaniem może być również wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty, który oceni dolegliwość i zastosuje odpowiednie działania rehabilitacyjne. O nich jednak przeczytasz w kolejnym artykule.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI