Powięź – wszystko, co musisz o niej wiedzieć cz.1
Ortopedia

Powięź – wszystko, co musisz o niej wiedzieć cz.1

Powięź to rodzaj tkanki łącznej otaczającej mięśnie. Zapewnia ona odpowiednie położenie narządów wewnętrznych oraz pełni funkcje ochronne. Jest cienka i elastyczna, mimo dużej rozciągliwości, może ulec uszkodzeniu lub zwyrodnieniu. Więcej szczegółów na temat powięzi, jej zaburzeń i form terapii przedstawiamy w dzisiejszym artykule.

Czym jest powięź?


Powieź zbudowana jest z włókien kolagenowych i elastylowych, co gwarantuje jej dużą wytrzymałość oraz rozciągliwość. Taka budowa stanowi znakomitą podporę dla mięśni i innych narządów wewnętrznych, zapewniając im odpowiednie położenie oraz ochronę. Wyróżnia się 3 warstwy powięzi: powierzchniową, głęboką oraz trzewną. W budowie powięzi znajdują się także naczynia krwionośne oraz nerwy. Na tej podstawie stwierdza się, że powięź pełni nie tylko funkcje ochronne, ale jest ważnym narządem komunikacji między komórkami.

Funkcje powięzi


Podstawową funkcją powięzi jest zapewnienie odpowiedniego położenia mięśni i organów wewnętrznych. Tworzy ona swoisty gorset dla elementów, które otacza. Dzięki jej prawidłowej pracy, czyli napinaniu i rozciąganiu, możliwe jest wykonywanie ruchów ciała oraz ich szeroki zakres. Dodatkowo powięź pełni istotną rolę w procesie utrzymania równowagi organizmu. Struktura ta ma również za zadanie chronić elementy, które otacza. Mimo tego, że jest dość cienka, odznacza się dużą wytrzymałością. Między powięzią a otaczanym przez nią narządem znajduje się kwas hialuronowy, który zapobiega tarciu, umożliwiając bezproblemowy ruch mięśni. Z kolei obecność naczyń krwionośnych i nerwowych w powięzi sprawia, że stanowi ona szlak komunikacyjny między poszczególnymi tkankami. Może przenosić różnorodne bodźce. Unerwienie czyni z niej jednak także potencjalną przyczynę bólu. Do tej pory niewiele mówiło się o powięzi, mimo że jest to istotny element całego narządu ruchu, który, zdrowy, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całych grup mięśniowych, zaburzony zaś, może wywoływać liczne dolegliwości. O schorzeniach powięzi oraz sposobach ich rehabilitacji przeczytasz więcej w kolejnych artykułach.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI