Pogoń za rekordem dzięki ortezie
Ortopedia

Pogoń za rekordem dzięki ortezie

Minionej nocy miało miejsce wielkie wydarzenie dla wszystkich fanów NBA na całym świecie. Kobe Bryant, lider Los Angeles Lakers wyprzedził w klasyfikacji najlepszych strzelców wszech czasów samego Michela Jordana i zajmuje trzecie miejsce w tej klasyfikacji, za Kaarem Abdul-Jabbarem i Karlem Malonem. Po meczu przeciwko Minnesota Timberwolves ma on w swoim dorobku 32 310 punktów zebranych w trakcie dotychczasowej kariery, czyli o 18 więcej niż uważany za najlepszego gracza w historii Michael Jordan. Biorąc pod uwagę fakt, że póki co Bryant nie ma zamiaru kończyć swojej kariery możemy być pewni, że jego dorobek punktowy z pewnością się powiększy. Jest to wielki sukces gracza, który od dzieciństwa wzorował się na swoim idolu i legendzie Chicago Bulls. Osiągnięcie to stało jednak pod znakiem zapytania, gdyż w poprzednim sezonie Bryant doznał bardzo poważnej kontuzji - w jednym ze spotkań sezonu zasadniczego zerwał ścięgno Achillesa, co dla gracza w wieku 35 lat stanowi ogromne zagrożenie.


Podobne urazy zakończyły kariery wielu znakomitych graczy, a w wielu innych przypadkach sprawiły, że nie wrócili oni nigdy do poziomu prezentowanego przed kontuzją. Ścięgno Achillesa jest silną strukturą łącząca mięśnie łydki z piętą, dzięki niemu podczas skurczu mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego dochodzi do podeszwowego zgięcia w stawie skokowym. Struktura ta jest największym i najsilniejszym mechanicznie ścięgnem w naszym organizmie, do którego zerwania potrzebna jest siła przekraczająca 4000 N. Nie chroni go to jednak przed urazami - przy sprintach, wyskokach i szybkich zmianach kierunku biegu ścięgno narażone jest na największe obciążenia. Uszkodzenie występuje na skutek bezpośredniego urazu lub chwilowego przeciążenia, często na podłożu zmienionego degradacyjnie ścięgna, które powstaje w wyniku nagromadzonych mikrouszkodzeń. O ile w przypadku lekkich naderwań lub stanów zapalnych możliwe jest leczenie zachowawcze, o tyle całkowite zerwanie wymaga bezwzględnej interwencji chirurgicznej.


Zespolenie więzadła nie jest operacją łatwą do wykonania ze względu na włóknistą budowę ścięgna. Odpowiednie wykonanie zależy od umiejętności i doświadczenia chirurga ortopedy. Sam zabieg to dopiero początek powrotu do pełnej sprawności. Około piątego dnia po operacji pacjent opuszcza szpital i rozpoczyna rehabilitację która w sumie trwa nawet 6 miesięcy, po których można wrócić do czynnego uprawiania sportu. Przez około 12 tygodni pacjent stosuje specjalną ortezę w postaci buta ortopedycznego. Jego zaletą jest to, że pacjent może o wiele wcześniej obciążać kończynę oraz wrócić do codziennych zajęć. Ponadto możliwość ściągania buta ułatwia pracę terapeucie oraz przyśpiesza rozpoczęcie rehabilitacji.


Niewątpliwie, gwiazdor NBA korzystał z najlepszych dostępnych ortez tego typu na rynku. Dodatkowo sponsor zawodnika, firma NIKE, przygotował dla niego specjalny but meczowy, zapewniający dodatkową ochronę dla ścięgna. Miejmy nadzieję, że dzięki temu i solidnej pracy w trakcie rehabilitacji Kobe Bryant do końca swojej kariery nie będzie musiał obawiać się o odnowienie kontuzji.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI