Palec trzaskający – jak się objawia i jak go leczyć?
Ortopedia

Palec trzaskający – jak się objawia i jak go leczyć?

Palec trzaskający to uciążliwa dolegliwość, która może utrudniać wykonywanie nawet najprostszych czynności. Nieleczona znacznie upośledza funkcjonalność dłoni, której dotyczy. Skąd się bierze, jak jej zapobiegać i jak wygląda leczenie? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Palec trzaskający, zwany także strzelającym, przeskakującym lub zatrzaskującym dotyka najczęściej palca serdecznego którejś z dłoni, a czasem kciuka. Może również rozprzestrzenić się na palec wskazujący i środkowy. Najrzadziej dotyczy palca małego. Tak naprawdę palcem trzaskającym nazywamy zapalenie więzadła obrączkowego ścięgien mięśni zginaczy palca na wysokości stawu śródręczno-palcowego.
Schorzenie rozwija się często w wyniku różnorodnych urazów mechanicznych, a także jako konsekwencja przeciążeń mięśni. Najczęściej choroba dopada osób, które wykonują jednostajną czynność przy pomocy rąk, taką jak robienie na drutach, gra na instrumencie czy ręczne wyszywanie.
Zauważono również, że palec trzaskający często współwystępuje w takich chorobach jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, dna moczanowa, amyloidoza czy mukopolisacharydoza.
W grupie ryzyka znajdują się szczególnie kobiety między 40 a 60 rokiem życia, a także panie w ciąży. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie.

Objawy palca trzaskającego


Początkowo objawy są bezbolesne. U pacjenta można zaobserwować problem ze zginaniem i prostowaniem palca. Podczas zginania następuje także przeskakiwanie ścięgna i towarzyszący temu charakterystyczny trzask.
Z czasem pojawia się ból, najpierw podczas zginania, a później objawy bólowe trwają non stop. Do tego może dojść zaczerwienienie i opuchlizna w okolicy chorego ścięgna. Na ścięgnie może też wystąpić bolesny guzek.
Nieleczona przypadłość może skończyć się całkowitym zablokowaniem palca. Wówczas, by móc go zgiąć i wyprostować, trzeba pomagać sobie drugą ręką. Konsekwencją nieleczenia palca trzaskającego jest rozwój przykurczy stawowych w dłoni, które z czasem mogą upośledzić całą rękę.

Palec trzaskający – diagnoza i leczenie


Na podstawie objawów lekarz jest w stanie łatwo zdiagnozować u pacjenta wystąpienie palca trzaskającego. W celu dokładnego obejrzenia zmian, które nastąpiły, zleca się wykonie USG chorego ścięgna.
Leczenie palca trzaskającego zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli dolegliwość dotyczy jednego palca i trwa krócej niż pół roku, wystarczające mogą się okazać zastrzyki z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, a także rehabilitacja w postaci zabiegów fizykoterapeutycznych. Czasem pomocne może być także korzystanie z ortezy lub stabilizatora.
Jeśli natomiast schorzenie dotyczy kilku palców, a dodatkowo pacjent choruje na cukrzycę, dnę moczanową lub inne choroby, konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji.
Zabieg chirurgiczny daje bardzo dobre efekty. Jest stosunkowo prosty do wykonania, a stopień wystąpienia powikłań jest niski. Sama operacja trawa około 30 minut, pacjent może wyjść do domu jeszcze tego samego dnia. Po zabiegu przez okres miesiąca należy nosić rękę na temblaku.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI