Osteotomia – rewolucja w leczeniu zwyrodnień stawu kolanowego
Ortopedia

Osteotomia – rewolucja w leczeniu zwyrodnień stawu kolanowego

Pełna nazwa nowatorskiej metody leczenia zwyrodnień stawu kolanowego to osteotomia korekcyjna kości piszczelowej z zastosowaniem płytki kompatybilnej z tkanką kostną pacjenta. Obecnie Polska jest jednym z 4 krajów, w których przeprowadza się ten zabieg.

Osteotomia wykorzystuje nowoczesną technologię iBalance AKR (Axial Knee Realingnment), dzięki której chory ma możliwość na całkowite wyleczenie zwyrodnienia stawu kolanowego. W przeciwieństwie do tradycyjnej endoprotezy, implant umożliwia powrót pełnej sprawności stawu.

Kto może poddać się operacji?


Zabieg zaleca się przede wszystkim pacjentom, którzy uskarżają się na przewlekłe dolegliwości bólowe w stawie kolanowym znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie, a nawet chodzenie. Z zabiegu mogą korzystać także osoby cierpiące na znaczną szpotawość kolan. Najlepiej, by operacji poddawały się osoby w wieku 30 – 50 lat, które mogą prowadzić aktywny styl życia po zabiegu, co wspomoże w utrzymanie efektów.

Przeciwwskazania


Osteotomii nie zaleca się osobom powyżej 60 roku życia, ze zwyrodnieniem kolana w bardzo zaawansowanym stadium, dużym uszkodzeniem chrząstki stawowej, cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, osteoporozę, będącym w ciąży, palącym papierosy lub z dużą otyłością.

Przebieg zabiegu


Dzięki zastosowaniu biopłytki, nie trzeba wymieniać całego stawu na endoprotezę. Zabieg charakteryzuje się dużą precyzją i gwarantuje wysokie bezpieczeństwo. Polega na wszczepieniu implantu do tkanki kostnej piszczela. Wszczepiona część zbudowana jest z przyjaznego dla organizmu materiału, którego nie trzeba usuwać. Nie posiada on zbędnych elementów takich jak np. śruby. Jego zastosowanie gwarantuje 100% stabilności stawu.

Rehabilitacja


Po zabiegu pacjent zostaje skierowany na rehabilitację, którą należy podjąć jak najszybciej, najlepiej już w drugim dniu po zabiegu. Stosuje się odpowiednie ćwiczenia, których zadaniem jest przywrócenie pełnej sprawności kolana. Rehabilitacja trwa od 6 do 8 tygodni.
Niestety, na razie zabieg nie jest refundowany przez NFZ. Jego koszt wynosi 8 – 10 tys. zł wraz z implantem.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI